İçeriğe geç
Ana sayfa » Alakır Vadisi

Alakır Vadisi

Alakır Vadisi koruma kararı imzalandı

  Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan  Alakır Vadisi koruma kararı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından imzalandığı belirtildi.

  Alakır’da HES yapımı ısrarı sürüyor

   Sermayenin Birinci Derece Doğal Sit Alanı ilan edilen Alakır Vadisi üzerindeki HES projesi ısrarı sürüyor. Vadi üzerinde 8 HES projesi planı varken, Dereköy HES’e ait inşaat tesisi için ÇED olumlu kararı verildi.

   Alakır için adalet talebi

    Antalya Kumluca ilçesinde bulunan Alakır Vadisi yeni bir HES inşaatı ile yüz yüze. Alakır vadisi üzerine ardı ardına planlanmış 8 adet HES’ten 4 tanesi bitmiş durumda. Başlatılmak istenen yeni HES için Alakır Nehri Kardeşliği Alakır için adalet talebiyle bugün Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

    Alakır için toplanan binlerce imzanın ardından, Danıştay’dan HES iptali kararı

     Alakır Vadisi’nin 1. Dereceden Doğal SİT Alanı olarak koruma altına alınması kararının uygulanması için toplanan imzalar, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edilirken, Danıştay’tan, Alakır havzasına ilişkin karar çıktı. “1’inci Derece Doğal SİT” kararına atıfta bulunularak, bölgedeki 8 HES projesinden biri olan Dereköy’ün iptaline karar verildi..