İçeriğe geç
Ana sayfa » ÇGD Akdeniz

ÇGD Akdeniz

ÇGD 22. kuruluş yıl dönümünde tutuklu gazetecilere dikkat çekti

  Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, Türkiye’de tutuklu 158 gazeteciden 11’nin Cumhuriyet gazetesi mensubu olduğuna dikkat çekerek, gazetecilere açılan davaların tamamının geri çekilmesini ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

  ÇGD Akdeniz’den Uğur Mumcu anması

   Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi, katledilişinin 24. Yılında Uğur Mumcu’yu andı. Gazeteci Evi’nde gerçekleşen anma etkinliğinde “Karlı Sokak” ve “Sansürsüz Gerçekler” belgeselleri gösterildi.

   “Gazetecilik suç değildir”

    Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma eylemine katıldığı için önceki gün tutuklanan Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı için ÇGD Akdeniz Şubesi’nin çağrısıyla Attalos Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Mustafa Sözen tutuklamaları, ‘Dayanışmayı kelepçelemeye çalışan bu karar siyasidir’ şeklinde niteledi.

    ÇGD Akdeniz Şubesi 21 yaşında

     Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi, 21. kuruluş yıl dönümünde mesaj yayımladı. Açıklamada “ÇGD’li olmanın onuruyla; basın ve ifade özgürlüğünün önündeki her türlü dayatmaya, sansüre, baskılara, gözaltılara, tutuklamalara karşı mücadelemiz ve dayanışma ruhumuz sonsuza dek sürecektir” denildi.

     Yazar Kaftancıoğlu ölümünün 36. yılında anıldı

      İstanbul’da, 11 Nisan 1980 tarihinde, TRT İstanbul Radyosu’ndaki işine gitmek üzere evinden dışarı çıktığında öldürülen eğitimci, TRT prodüktörü ve yazar Ümit Kaftancıoğlu, ölümünün 36. yıldönümünde Antalya’da anıldı.