İçeriğe geç
Ana sayfa » köprüçay

köprüçay

Köprüçay’a ikinci HES köylüyü isyan ettirdi

  Manavgat’ta balık ölümleriyle sık sık gündeme gelen Köprüçay’daki Değirmenözü Köyü’ne Hidro Elektrik Santrali (HES) inşaatının ardından ikinci proje kapıda. Değirmenözü halkı, yeri sır gibi saklanan Mercan 2 regülatörünün de aynı köye yapılmaya başlandığını fark edince isyan etti.

  Yaşam ve Dayanışma Yolcuları : Değirmenözü HES projesi ölüm saçıyor

   9 Temmuz günü İstanbul’dan yola çıkan ve doğa talanı yapılan bölgeleri gezerek buralarda araştırmalar yapan ‘Yaşam ve Dayanışma Yolcuları’ Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü köyündeki HES şantiyesiydi. Milyonlarca balığın öldüğü, tarlaların, çayların zehirlenmeye başladığı, dinamit yüzünden pek çok evin zarar gördüğü bölgede bir kez daha “HES öldürür” denildi.

   Yaşamın celladı HES: “Köprüçay’da ölen insanlıktır”

    Köprüçay’daki ani balık ölümleriyle ilgili A Platformu üyeler, balıkların ağzından mektup yazarak nehire bıraktı. Mektubu okuyan Hediye Gündüz” Ölen yalnızca balıklar değil, insanlıktır. HES’lerinizdir, yanlış projelerinizdir” dedi.

    Köprüçay’daki balık ölümlerinin nedeni HES

     Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesiöğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Köprüçay’da 4 Haziran’dan bu yana devam eden şüpheli balık ölümlerinin, HES firmasının kullandığı çimentonun nehir suyunun PH değerini çok düşürmesi ve balıkların solungaç sistemlerini felç etmesinden kaynaklandığını söyledi.