İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » Antalya basınındaki müdahaleler ÇGD’nin medya raporunda

Antalya basınındaki müdahaleler ÇGD’nin medya raporunda

  Antalya Sokakları –  Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Merkezi bünyesinde faaliyet yürüten Medya İzleme Komisyonu’nun hazırladığı ‘Şubat ayı Medya Raporu’nda, Antalya’dan DHA’nın Konyaaltı haberlerine yer vermeyişi ile gazeteci Hasan Demirbaş’ın istifası ve Ebru Küçükaydın hakkındaki soruşturma yer aldı.

  Ülke çapında basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırıların not edildiği ÇGD ‘Şubat 2020 Medya Raporu’nda, medyadaki işten çıkarmalar, erişim engelleri, RTÜK cezaları ve soruşturmaların yanı sıra basında meslek ilkeleri ihlalleri ve manipülasyonlar kamuoyuna duyuruldu. Rapora göre, Şubat ayı içinde 10 gazeteci gözaltına alındı, 3 gazeteciye hapis cezaları verildi ve 2 gazeteci tutuklandı.

  KONYAALTI HABERİ YAYINLANMADI

  Raporun ‘Sansür dışı müdahaleler” bölümünde “DHA Konyaaltı haberlerini servis etmedi” başlığı yer aldı.
  ÇGD raporunda şöyle denildi:
  “Demirören Haber Ajansı (DHA), AKP’li Menderes Türel döneminde Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’a verilen Konyaaltı sahil işletme ihalesinin Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından iptal edilmesine yönelik haberleri yayınlamadı. DHA Antalya bürosundan gazeteciler, Muhittin Böcek’in konuyla ilgili düzenlediği ve Alkoçlar Grubu’nun sahil işletmesini zarar ettirdiğini açıkladığı basın toplantısını muhabir ve kameraman ile takip etmesine rağmen abonelere haber servis edilmedi. DHA, aynı şekilde konuyla ilgili önceki başkan Menderes Türel’in toplantısını da takip etmesine rağmen haber servis etmedi. (6-18 Şubat 2020)”

  GAZETECİ DEMİRBAŞ İSTİFA ETTİ

  Rapora şöyle devam edildi: “Bu olayın ardından ajansın 4 yıllık çalışanı gazeteci Hasan Demirbaş istifa etti. Demirbaş istifasının ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Neleri haber yaptığımız kadar, neleri haber yapmadığımız da önemli” dedi. (24 Şubat 2020)”

  SORU SORDUĞU İÇİN SORUŞTURMA

  https://www.haberimizvar.net/ Genel Yayın Koordinatörü Ebru Küçükaydın’a soru sorduğu için soruşturma açılması da ÇGD ‘Şubat 2020 Medya Raporu’nun ‘Gözaltı, tutuklama, dava ve yargı kararları kısmında’ yer aldı.
  Raporda şöyle denildi: “Gazeteci Küçükaydın’a, Antalya Konyaaltı sahil işletme ihalesinin iptali hakkında düzenlenen basın toplantısında soru sorduğu için Konyaaltı sahili plaj işletmecisi, Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın sahip olduğu Alkoçlar Turizm’in şikayeti üzerine savcılık tarafından soruşturma açıldı. (6 Şubat 2020)
  Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi’nden yapılan açıklamada, ‘Gazeteciler kamunun hakkı bulunan her türlü iş ve işlemde aykırılıkları, hukuksuzlukları, haksızlıkları anlamak, ortaya çıkarmak ve hukuksuzluk giderilene kadar konuyu takip etmekle yükümlüdürler. Hukuk saflarında mücadele edenlerin çabalarını değerlendirerek kanunsuzlukları sorgulamakla yükümlü olan savcılık makamı, bunun yerine gazetecilere soruşturma açma yoluna gitmiştir. Meslektaşımız Ebru Küçükaydın’la ilgili açılmış olan ‘soru sorma’ soruşturması, benzeri görülmemiş bir olaydır’ denildi. (7 Şubat 2020)”

  Etiketler: