İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » 8 Mart eylemi yapan kadınlara İstiklal Marşı’ndan soruşturma

8 Mart eylemi yapan kadınlara İstiklal Marşı’ndan soruşturma

    Antalya Sokakları Özel –  Akdeniz Üniversitesi’nde 10 Mart Perşembe günü gerçekleşen kadın eylemi sırasında, ülkücü bir grubun eylemin yapıldığı alanın yakınında bayrak açıp İstiklal Marşı okuması ve kadın eyleminin ÖGB ve çevik kuvvet tarafından sabote edilme girişimi olayından sonra, kadın öğrencilere İstiklal Marşı’na saygısızlıktan soruşturma açıldı.

    Kampüste, 8 Mart kapsamında geçekleşen etkinlikte kadın öğrenciler,  ‘Tacize, tecavüze, gericiliğe, erkek devlet katliamlarına karşı, direnişi kuşandık’ yazılı pankart açarak Merkez Yemekhane önünden Olbia Çarşı’sına yürüyüp burada basın açıklaması yapmıştı. Basın açıklaması yapmak üzere, Olbia’ya yürüyen kadınların bulunduğu alana, erkeklerden oluşan faşist bir grup gelerek burada bayrak açıp, kadın eylemini sabote etmeye çalışmış, ÖGB ve Çevik kuvvetin kadınların etrafını sarması ortamın gerilmesine sebep olmuştu. Bu olayın ardından, 8 Mart kutlamasına katılan kadınlara, İstiklal Marşı’na saygısızlık iddiasıyla soruşturma açıldı. Kadınlar ifade vermek üzere Güvenlik Şubeye çağrılıyor.

    Kadınların verdikleri savunmada,  İstiklal Marşı kabulü programının Merkezi Yemekhane önünde yapılacağının duyurulduğunu ancak, grubun kendilerini provoke etmek için etkinliği Olbia’da gerçekleştirdiklerini belirtti. Savunmanın devamında ise şu ifadelere yer verildi. “Karşıt görüşlü öğrencilerin, ne söyledikleri anlaşılamıyordu. Zaten istiklal marşına saygısızlık edenler, karşıt görüşlü öğrencilerdir. Çünkü yüksek sesle slogan atılan, yüksek müzik sesleri olan, kalabalık bir ortamda İstiklal Marşı okumak saygısızlıktır. Aslında, demokratik ve barışçıl bir etkinliği provoke edenler, Anayasanın tanıdığı, toplantı ve gösteri hakkını engelliyor”.

    pi