İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Adliye önünde açıklama yapmak isteyen avukatlara polis engel oldu

Adliye önünde açıklama yapmak isteyen avukatlara polis engel oldu

    Antalya – Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar,  yürütülen bir dava kapsamında geçen yıl 15 Ekim’de Antalya’da tutuklanan avukat Özden Saldıran’a destek olmak için Antalya Adliyesi bahçesinde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak avukatların  açıklama yapmasın olağanüstü hal (OHAL) gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Bu nedenle avukatlar adına basın açıklamasını okumak isteyen avukat Tuncay Koç ile polis arasında tartışma çıktı.

    Avukatlar, polisin dağılın uyarısına slogan atarak karşılık verdi. Bunun üzerine polis amirinin ‘Süpürün’ diye talimat vermesiyle çevik kuvvet avukatlara müdahale etti. Polis amirinin ‘Süpürün’ talimatı da avukatların tepkisine neden oldu. Avukatlar, daha sonra dağıldı.
    Arbede sırasında gazetecilere dağıtılan basın açıklamasında ise avukatlığın 12 Eylül darbesinde bile olmadığı kadar ağır baskı altında olduğu belirtildi. Basın bildirisinde avukatların, mesleki faaliyetlerinden dolayı gözaltına alınıp tutuklandığı belirtiliyor.