İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Alakır Kardeşliği Sivil itaatsizlik Alanları bildirgesi yayımladı

Alakır Kardeşliği Sivil itaatsizlik Alanları bildirgesi yayımladı

    Alakır Kardeşliği, 31 Ağustos Şiddetsiz Sivil İtaatsizlik ve Doğrudan Eylem Günü’nde Sivil İtaatsizlik Alanları Bildirgesi yayımladı. Metinde kapitalist sisteme dikkat çekilirken, tüketimin yarattığı yıkıma vurgu yapıldı. Toprağa emek vermeye, toprağın insanlığa sunduklarıyla yaşamaya vurgu yapan metnin tam hali şu şekilde;

    Bizler için insanlığın ve onu besleyen doğanın katili olan bu kapitalist sisteme, her ne bahaneyle olursa olsun, kıyısından köşesinden, gönüllü ya da gönülsüz içinde yer alarak ona hizmet etmenin, artık ne ahlaki, ne ideolojik, ne felsefi, ne fiziksel, ne ruhsal, ne de vicdani anlamda katlanılabilir bir hali kalmıştır.

    Elimizin değdiği, gözümüzün gördüğü, yaşamımızın her alanında ve her anında yer alan ‘şeylerin’ üretim ve tüketim aşamalarında, köle gibi, sağlıksız ve adaletsiz koşullar altında çalıştırılan insanların ve doğada katledilen milyonlarca canlının vebaline daha fazla ortaklık edebilecek halimiz de kalmamıştır. Karşı olduğumuz her şeyi her an, devamlılığını besler halde davranmayı isteyebilecek, bir yaşam düşümüz de yok bizim.

    Artık bu kirli oyunu oynamıyoruz.Tüm ürünlerinizi, sunduğunuz, dayattığınız her şeyi, her kullanımında kan, vahşet ve zulüm kokan tüm bu yarattıklarınızı istemiyoruz artık. Almıyoruz, kullanmıyoruz. Toprağımıza ve doğamıza çekilip tamamen, sadece onun bize emeğimiz karşısında sunduklarıyla yaşıyoruz. Sivil itaatsizlik alanları yaratıyoruz. Toprağa gireceksek elbet bir gün hepimiz. Bizler bu topraklarda bu şekilde yaşayıp gitmek istiyoruz.