İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Ankara Katliamı yıl dönümünde Antalya’da anıldı

Ankara Katliamı yıl dönümünde Antalya’da anıldı

  Antalya Sokakları- Emek Barış ve Demokrasi Mitingi için geçen sene Ankara’ya giden ve yaşanan bombalı saldırı sonrası hayatını kaybeden 101 can için Konyaaltı Cemevi Konferans Salonu’nda anma etkinliği gerçekleştirildi. Yoğun katılımın olduğu anma programına  CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ve HDP Milletvekili Nursel Aydoğan da katıldı.

  img_3266Yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlayan anma programının açılış konuşması Eğitim Sen Kadın Sekreteri Özlem Yavuz gerçekleştirdi. Yavuz: “ Kürttük, Türktük, Çerkesdik, Araptık, Aleviydik Sünniydik. Her dilden her renkten emekçiler olarak, barış demek için Ankara Garı önündeydik. Kandan, savaştan, katliamdan beslenen bir iktidara ‘yeter artık – edi bese’ diyeceklerdi. Saat 10.04 ve ölüm kapkara bayrağını dikti üstümüze. Üzerinde “Barış” yazan pankartlarımızla, üzerinde “İnadına Barış” yazan otobüse taşıdık kan revan içindeki yaralılarımızı. 101 can, 101 kardeş, anne, baba, evlat, eş. 101 yoldaş. En güzel gülüşleriyle, en büyük özlemleriyle, en yürekli ve en atılgan halleriyle onlar da içimizde olacaklar. Şimdi umutla ve mutlak kazanacağımız son kavganın azmiyle, yeni mücadelelere yürüme zamanı. Unutursak kalbimiz kurusun. ”

  Açılış konuşmasının ardından anma, hayatını kaybedenler için sinevizyon gösteri ile devam etti. Şair Şükrü Erbaş, Halil İbrahim Sezer ve Nusret Gürgöz 101 can anısına yazdıkları şiirleri okudular.

  “ANISI ÜZERİNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM”
  Ankara Garı önünde annesini kaybeden Rojbin Batur, “Annem 14 yaşımdan beri bu mücadele içerisinde, ben yaşamım boyunca her şeyi annemden öğrendim. Onurlu ve kararlı duruşu ile örnek bir duruş sergileyerek ölümsüzleşmiştir. Anısı üzerinde saygıyla eğiliyorum” dedi.

  “Hayatın ve barışın sesi susturulamaz” sloganıyla Ekmek ve Gül Kadın Tiyatrosu, 10 Ekim günü yaşananları anlatan tiyatro oyunu sahneledi.img_3340

  Karaduman adlı kitabın yazarı Kamile Yılmaz, iktidarın toplum üzerindeki korku politikasına ilişkin “Aslında onlarda korkuyor haksızlıkların hesabının sorulmasından ölesiye korkuyorlar. Bu nedenle güzel insanlara saldırıyorlar” dedi.

  KİTABIN GELİRİ AİLELERE VERİLECEK
  img_20161009_180740“Onlar sevgiyi yaşayamayanlar, sevmeyen ve sevilmeyenler. Onlar bir çiçeğin güzelliğini bir bebeğin gülücüğünü göremeyenler. Bir kadın eli tutamayanlar o nedenle sürekli kadın bedeniyle kafayı bozup, sürekli bu  üzerinden demeç verenlerdir” diyen Yılmaz son olarak, Karaduman kitabının gelirini katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerine verileceğini ifade ederek destek beklediğini dile getirdi.

   

  Eğitim Sen korosunun hazırladığı dinletinin ardından anma etkinliği sona erdi.img_3362

  ekip