İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » EMEK » Antalya Barosu Başkanı Av.Polat Balkan : Türkiye’nin yeni rejimi faşizmdir. Farklı bir mücadele biçimine kafa yormak gerek!

Antalya Barosu Başkanı Av.Polat Balkan : Türkiye’nin yeni rejimi faşizmdir. Farklı bir mücadele biçimine kafa yormak gerek!

  Antalya Sokakları – Türkiye Barolar Birliği tarafından  Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde 22 Eylül 2019 tarihinde düzenlenen 39 Türkiye Baro Başkanları Toplantısında konuşan Antalya Barosu Başkanı Av.Polat Balkan, Türkiye’de her şeyin tek adama bağlandığını buradan da diktatörlük çıktığını, referandumla birlikte başlayan yeni rejimin adının ise faşizm olduğunu belirtti.

  “FAŞİZM İLE BİLİNEN YÖNTEMLERLE MÜCADELE EDİLEMEZ”

  Av. Polat Balkan, 2016 yılının nisan ayında yapılan referandum sonucu rejimin değiştiğini,
  değişen rejimin adının ise faşizm olduğunu söyledi. Balkan, faşizm ile bilinen yöntemlerle
  mücadele edilemeyeceğini belirtti. 2016 Mayıs ayında yapılan Türkiye Barolar Birliği Genel
  Kurulu’nda bu yöndeki görüşlerini dile getirdiğini ve o sözlerinin arkasında olduğunu ifade
  eden Av. Polat Balkan, yeni mücadele yöntemleri ve sivil itaatsizlik eylem biçimleri
  konusunda kafa yorulması gerektiğinin altını çizdi.

  ‘TÜRKİYE İTTİFAKI’ DERİNLİĞİ OLMAYAN KAVRAM

  “Türkiye bir hukuk devleti değildir. Yargı siyasal iktidara, saraya bağlı ve bağımlıdır” diyen
  Balkan, değişen rejim ile birlikte Türkiye Barolar Birliği’nin mücadele çizgisinin de değişmeye başladığını ileri sürdü. Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na AKP Rize İl Başkanlığı’nda verdiği fotoğraf üzerinden yüklenen Polat Balkan, bu tutumun kabul edilemez olduğunu ifade etti. Metin Feyzioğlu’nun Yargı Reformu Strateji Belgesini Türkiye İttifakının yol haritası olarak gördüğü yönünde açıklamasını da eleştiren Av. Polat Balkan, derinliği olmayan bir kavramın Cumhurbaşkanı’ndan daha fazla sahiplenildiğini belirtti.

  “BUGÜN YAŞANILANLARIN TEK SORUMLUSU SİYASAL İKTİDARDIR”

  Bugün yaşanılanların tek sorumlusu olarak siyasal iktidarı işaret eden Antalya Barosu
  Başkanı Av. Polat Balkon, kendilerinden siyasal iktidarın peşine düşüp destek verilmesi
  beklendiğini ifade etti. Böyle bir ittifak içinde olmayacağını net bir şekilde dile getiren Polat Balkan, üyelerinin hemen her gün Antalya Adliyesi’nde sorun yaşadığına vurgu yaparak konuşmasını şu sözlerle son verdi: “3 Kasım 2002’den beri iktidarda olan tek bir parti var. Bugün yaşananların sorumlusu avukatlar değildir. Ancak buna karşı insan hakları ve hukuk devleti penceresinden mücadele edecek olan yargının kurucu, tek sivil ayağı olan avukatlardır. Bizden tarihsel olarak beklenen budur. Ama biz bu rotayı değiştirip dümeni siyasal iktidara doğru kırarsak yürütmeyle uyumlu bir savunma örgütü algısı, toplumda olan güvenirliğimiz saygınlığımız ve kendi söylem ve eylemlerimiz nedeniyle törpülenmiş olacaktır. Umarım bu çizgiden derhal vazgeçilir”