İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KÜLTÜR-SANAT » Antalya Film Festivali krizlerle başladı

Antalya Film Festivali krizlerle başladı

  Antalya Sokakları –  Antalya Büyükşehir Belediyesinin bu yıl 54’üncüsünü düzenlediği Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal yarışma bölümünün iptali ile başlayan kriz,  boş salon ve boykotlara sahne oldu

  Türkiye’deki sinema örgütlerinin ardından 70 ülkedeki oyuncu sendikalarını, dernek ve meslek birliklerini temsil eden Uluslararası Aktörler Federasyonu da (FIA) Antalya Uluslararası Film Festivali’nin hiçbir etkinliğine katılmama kararı aldı

  KURTLAR VADİSİ BOŞ SALONA OYNADI
  Özel gösterimler kapsamında Necati Şaşmaz’ın hem senaristliğini yaptığı hem de başrol oynadığı 15 Temmuz darbe girişimini konu eden “Kurtlar Vadisi Vatan” filmi ilgi görmedi.  Ücretsiz gösterime rağmen salon izleyici olarak Menderes Türel ve bir kısım belediye personeline kalırken, Neşati Şaşmaz gösterimi yarıda terk etti.
  ‘GERİLLA’ KRİZİ
  Dün akşam gösterilen ilk yarışma filmi, Çinli Ai Weiwei’nin yönetmenliğini yaptığı ‘İnsan Seli’ adlı belgesel oldu. Belgesel, 65 milyon insanın savaş, açlık ve iklim değişikliği nedeniyle zorla yerlerinden edilmesini anlatıyor.
  Ancak filmin Güneydoğudan göçlerin anlatıldığı bir sahnesinde gerilla sözcüğü geçmesi üzerine, alt yazı kesildi ve teknik arıza nedeni ileri sürülerek film gösterimi iptal edildi.