İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » Antalya Kadın Platformu’ndan 8 Mart’a çağrı

Antalya Kadın Platformu’ndan 8 Mart’a çağrı

  Antalya Kadın Platformu Dünya Kadınlar Günü öncesinde ‘8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi’ için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na toplu şekilde faks çekip, tutsak kadınlara dayanışma kartları gönderdi.

  Antalya- Antalya Kadın Platformu Dünya Kadınlar Günü öncesinde ‘8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi’ için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na toplu şekilde faks çekip, tutsak kadınlara dayanışma kartları gönderdi.

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi Antalya Kadın Platformu, Güllük PTT önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, 8 Mart’ın kadının varoluş mücadelesinde tarihsel bir anlamı olduğunu belirtti. Mol açıklamasında, “Bugün kadınların uğradıkları eşitsizlik, ayrımcılık ve sömürüye karşı seslerini daha fazla yükseltebilmeleri, taleplerini alanlarda dillendirebilmeleri için 8 Mart Resmi Tatil ilan edilsin talebimizi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına fakslarımızla iletmek ve bugün hakları için tüm zor koşullara rağmen iki yüz doksan dört gündür direnen Flormar işçileri özelinde tüm direnen kadınlarla dayanışmayı büyütmek amacıyla kartlarımızı, mektuplarımızı onlara ulaştırmak için bir araya geldik” dedi. Devrim Mol ayrıca 9 Mart Cumartesi günü saat 14.00’da Aydın Kanza Parkı’ndan başlayacak olan yürüyüşe tüm kadınları davet etti.

  Basın açıklamasının ardından Antalya Kadın Platformu Güllük PTT içerisine geçerek yanlarında getirdikleri kartpostal ve mektupları cezaevinde bulunan kadınlara gönderdiler. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na toplu şekilde faks çekerek 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesini istediler. Bakanlığa gönderilen faksta, “8 Mart aralarında Çin, Rusya, İtalya, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın da aralarında bulunduğu 33 ülkede tatildir. Kadınların uğradıkları eşitsizlik, ayrımcılık ve sömürüye karşı seslerini daha fazla yükseltebilmeleri, taleplerini alanlarda dillendirmeleri önündeki engellerin kaldırılması için 8 Mart’ın ülkemizde de tüm kadınlar için ‘Resmi Tatil’ ilan edilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

  Antalya’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri

  8 Mart 19.00’de Üçkapılarda Feminist Gece Yürüyüşü
  9 Mart 14:00’de Antalya Kadın Platformu’nun Aydın Kanza Parkından başlayıp Cumhuriyet Meydanında son bulan mitingi
  9 Mart saat 20.00’de Kaleiçi Buda Cafe de Kesk Kadın Meclisi etkinliği
  10 Mart saat 11.00’de Nobel1 Cafe de Antalya Ekmek ve Gül Okur Grubu şiir, müzik, tiyatro etkinliği