İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » POLİTİKA » Antalya valisinden OHAL açıklaması

Antalya valisinden OHAL açıklaması

    Antalya – Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Antalya’daki durum hakkında bilgi verdi. 803 Kamu Görevlisinin görevinden uzaklaştırıldığını belirten Vali Karaoğlu OHAL’e ilişkin de konuştu. OHAL dolayısıyla Antalya’da neler olacağına ilişkin merak edilenlere ise “Herşeyden önce vatandaşımız şundan emin olsun ki gündelik yaşantılarına hiçbir şekilde müdahale olunmayacak. Vatandaşın kişisel özgürlüklerini sınırlamaya yönelik herhangi bir kararımız da olmayacak. Vatandaşımız, işinde, gücünde, ticaretinde, turizminde devam etsin” şeklinde açıklama getirdi.

    Ülkeye üç ay süresince OHAL getirilmesi kararının şiddet olaylarının ülke geneline yayılması dolayısıyla verildiğini ifade eden Karaoğlu, “Herşeyden önce OHAL yönetimi anayasal bir yönetim biçimidir. Bizim anayasamızda öngörülmüş, olağanüstü durumlar ortaya çıkınca, devleti yönetenlerin eline yeni bir enstrüman veren çok önemli bir anayasal kurumdur OHAL” dedi.

    DARBE GİRİŞİMİ ARDINDAN ANTALYA’DAKİ DURUM
    Antalya Emniyet Müdürlüğü’nde 1’i tutuklu, 102’si açığa alınan toplam 103 kişi. Asker olarak 3’ü tutuklu, 5’i gözaltında, 2’si başka ile teslim, 2’si firar, 22’si serbest bırakılmış 34 asker açığa alındı. Milli Eğitim’de 560 öğretmen açığa alındı. Hakim ve savcı olarak 1 gözaltı sürüyor, 45 hakim ve savcı tutuklandı, 6 hakim ve savcı denetimli olarak bırakıldı, 14’ü firar ve 2’si başka ile teslim olmak üzere toplam 68 hakim ve savcı hakkında işlem yapıldı. Mülkiyede 2 kişi gözaltına alındı, 1 kişi firarda. Sivil olarak 1 kişi gözaltında, 4 kişi de denetimli olarak serbest bırakıldı. İl müftülüğünde 3 kişi açığa alındı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde 1 kişi açığa alındı. Defterdarlıkta 3 kişi açığa alındı. Tapu kadastroda 4, Gelir İdaresi Başkanlığı’nda 16, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde 2 ve Sağlık Müdürlüğü’nde 1 personel açığa alındı. Bu kapsamda Antalya’da şu ana kadar 49 kişi tutuklandı. 9 kişi gözaltında, 17 kişi ise firar durumda.