İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Antalyalı gazeteciden yaşlı yolculara kısıtlama önerisi

Antalyalı gazeteciden yaşlı yolculara kısıtlama önerisi

  Antalya Sokakları – Antalyalı gazeteci Ali Buldu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz kullanımına kısıtlama önerisinde bulundu.

  Antalya’nın yerel kanalı Kanal V haber müdürlüğünü yapan gazeteci Ali Buldu, öğrencilerin ulaşım masrafının düşürülmesi karşılığında 65 yaş üstü vatandaşların belirli saatlerde ücretsiz binme haklarının kaldırılmasını savunarak ulaşım fiyatlarını yaşlı vatandaşlara bağladı. Ali Buldu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda  “Ticaretten anlamam ama; Kent ulaşımı 65 yaş üstü vatandaşa gün boyu ücretsiz olacağına sabah akşam şeklinde kısıtlansın ve bu tasarrufla öğrenci fiyatları yarı yarıya indirilsin… Yaşlıya saygı tamam ama geleceğimizin teminatları çocuklarımız ulaşım ücretini harçlıktan kesiyor.” dedi. 65 yaş üstü vatandaşların kazanılmış haklarına kısıtlama getirmek yerine tüm Antalyalılara kamusal bir öneride bulunmayan Ali Buldu, toplu taşıma hizmetini de ‘ticaret’ şeklinde yorumladı.

  BU ÜLKENİN YAŞLILARI KAMUSAL HAKTAN YARARLANSIN
  Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç ise AKP’li Menderes Türel döneminde uygulamaya sokulan her otobüse kaç yolcu taşıdığına bakılmaksızın her ay 41 Bin TL ödenmesine vurgu yaparak “Bu saçma ve yanlış bir tartışmayı neden başlatıyorsun? Bırak bu ülkenin yaşlıları bir kamusal haktan yararlansın. Bu insanlar bu sıcakta evlerinden otobüsle kent turu mu atıyor? Sen asıl her ay 5 kişide binse 5 bin kişide binse otobüs esnafına ödenen 41 bin tl yi tartıştır.” dedi.

  KAMU YARARINA TÜM ADIMLAR ATILIYOR
  Ulaşım A.Ş. yönetim kurulu üyesi Songül Başkaya da tartışmalara dair “Hiç merak etmeyin… Ulaşımın sağlıklı, konforlu ve ucuz hale gelmesi için yol haritası çizildi… Kamu yararına yapılması gereken tüm adımlar atılıyor… Tek örnek vereyim  İbrahim Ethem Taş’ın çiftlik dediği belediye şirketindeki 26 bin Lira maaş alan genel müdür artık yok…” dedi.

  ANTALYA’NIN 65 YAŞ ÜSTÜ NÜFUSU %8.2
  Antalya yaşlı yoğunluğu bakımından yüzde 8,2 ile Türkiye’de 58.sırada yer alıyor. Antalya’da 65 yaş ve üzeri toplamda 198 bin 659 vatandaş yaşarken, bunun 106 bin 515’ini kadınlar, 92 bin 144’ünü de erkekler oluşturuyor. Yaşlı nüfusun yarısı dış ilçelerde yaşıyor. 65 yaş üstü vatandaşlar 2013’ten bu yana toplu ulaşım hizmetinden ücretsiz yararlanıyor.

  “Antalyalı gazeteciden yaşlı yolculara kısıtlama önerisi” hakkında 2 yorum

  1. mehmet karavural

   2014 yılında yapılan yasal düzenlemeyle yaşlı ve engelliler toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanmaya hak kazandı. ve aile ve sosyal politikalar bakanlığı toplu taşıma araçlarına bu sebeple ödenek vermeye başladı. Yaşlı ve Engelliler Toplu Taşımayı Bir Sosyal Hak Olarak kullanmakta.

  2. tamam binmeye binsinlerde yaşlıların sabah ve akşam mesai saatlerinde binmeleri engelleyecek bir sistem getirilsin en azında çalışanlar ve öğrenciler oturarak seyahat etsinler

  Yorumlar kapalı.