İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Antalyalılar Cumhuriyet Gazetesi’yle dayanışmak için sokakta

Antalyalılar Cumhuriyet Gazetesi’yle dayanışmak için sokakta

  Antalya Sokakları- Antalya halkı, Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD) Akdeniz Şubesi, demokratik kile örgütleri, sendikalar ve partiler bugün Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyonu ve gözaltıları protesto etmek ve dayanışmak için Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Baskı, kapatma ve karartmalara karşı mücadele ve dayanışma çağrılarının yapıldığı eylemde Antalyalılar, “Teslim olmayacağız, diz çökmeyeceğiz” dedi.

  “BASINA YÖNELİK YOK ETME POLİTİKALARI DEVAM EDİYOR”
  Kitle adına basın açıklamasını yapan ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Mustafa Sözen 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin tarihi bir eşikten geçtiğini belirterek “Bu eşik, yaşam hakkından sosyal haklara kadar evrensel değerlerin yok edildiği faşizmi hâkim kılma eşiğidir. Bunun en net göstergesi, basına yönelik her gün artarak devam eden baskı ve ‘yok etme’ politikalarıdır” dedi. Basına yönelik baskıların darbe girişimi sonrası ve OHAL dönemindeki verilerini aktaran Mustafa Sözen, 15 Temmuz’dan bu yana kapatılan medya kuruluşlarının sayısı 170’i, cezaevindeki gazetecilerin sayısını 105’i, basın kartları iptal edilen gazetecilerin sayısını 777’i bulduğunu, işinden olan gazetecilerin sayısını 2500’ü geçtiğini belirtti.

  MÜCADELE VE DAYANIŞMA ÇAĞRISI
  Cumhuriyet’in yönetici ve yazarlarının bir an önce serbest bırakılması için mücadele edeceklerini belirten Mustafa Sözen, “Her gün yenisine şahit olduğumuz bu durum; ifade ettiğimiz üzere, özgür düşüncenin ve bu temeldeki bir toplumu ‘yok etme’ sürecinin inşasıdır. Topluma her gün kendi karanlığını dayatmaktan başka çaresi kalmamış olan AKP iktidarı, aydınlanmanın başladığı ilk saniyelerde yok olmaya mahkûmdur” ifadelerinde bulundu. Mustafa Sözen, mücadele ve dayanışma çağrısı yaparak, “İktidarı da medyaya ve ifade özgürlüğüne dönük baskılardan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz. Cumhuriyet’i hedef alan operasyonu protesto ediyor, mesleğini yaparken baskıya uğrayan her gazeteci ve medya kurumuyla dayanışma içinde olacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

  CHP ANTALYA GENÇLİK KOLLARINDAN CUMHURİYET GAZETESİ’NE DESTEK
  14826289_1765655073695162_1531863803_nCHP Antalya İl Gençlik Kolları Cumhuriyet Gazetesi’yla dayanışmak ve baskınları, gözaltıları protesto etmek için Attalos Meydanı’ndaydı. CHP Antalya İl Gençlik Kolları Başkanı Musa Gül; Cumhuriyet Gazetesine yapılan baskınları, göz altıları eleştirerek; “Araştırmacı gazetecilik ile özleşen bizleri demokrasi kültürünü ile tanıştıran yazarlarımızı çok iyi hatırlıyoruz. Herhalde demokrasi çabasından ki ne zaman bir faşist uygulama söz konusu olduğunda hep odak noktası olmuştur Cumhuriyet” ifadelerinde bulundu.

  İLETİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ SALDIRILARA KARŞI FAKÜLTE ÖNÜNDE OLACAK
  Basına yönelik saldırıları protestolar ve dayanışma eylemleri yarın da devam edecek. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Cumhuriyet Gazetesi ve diğer medya kuruluşlarına yapılan saldırıları protesto etmek için yarın 13.00’da fakülte önünde toplanacağını duyurdu.

  14964168_737455186408320_1849255946_oÜNİVERSİTELİLERDEN CUMHURİYET’E DESTEK
  Akdeniz Üniversitesi’nde Öğrenci Kolektifleri üyeleri Cumhuriyet Gazetesi dağıttı. Fakültelerde açıklama yapan üniversiteliler Cumhuriyet Gazetesi’nin yanında olduklarını berlirtti

  Antalya Sokakları ekibi Antalyalılara Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyonu ve Cumhuriyet’in FETÖ ile ilişkilendirilmesini sordu İşte Antalyalıların yorumu

  ya