İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » Antalyaspor’dan kadınlara pankartlı özür

Antalyaspor’dan kadınlara pankartlı özür

  Antalya- Fenerbahçe’yle oynadığı maç sonrası “tecavüz marşı” çalması nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Antalyaspor, geçtiğimiz hafta sonu Kardemir Karabükspor ile oynadıkları maçta sahaya “Kadına Şiddeti ve İstismarı Kınıyoruz” yazılı pankartla çıktı.

  Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Antalya Kadın Dayanışma Merkezi, Antalyaspor’un 5 Şubat 2016 tarihinde kendi sahasında Fenerbahçe ile oynadığı ve 4-2 kazandığı maçın bitiminde stadyumda çalınan “tecavüz marşı” olarak adlandırılan John Carpenter’a ait “TheEnd” şarkısını gerekçe göstererek, Antalyaspor Kulübü hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

  Yeşilçam filmlerinde tecavüz sahnelerinde kullanılmasıyla ünlü olan şarkının maç sonunda stadyumda çalınması ve rakip takımın kadın bedeni üzerinden aşağılanması suç duyurusunun en temel gerekçesini oluşturuyordu.

  Antalya Spor Suçları Soruşturma Bürosu’nun da olaya müdahil olması sonucu konuyla ilgili olarak Antalya Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Antalyasporlu iki yönetici hakkında, TCK 216/2’de düzenlenen “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama”, “suç işlemeye tahrik” ve “suçu ve suçluyu övme” suçlarından 1,5 yıldan 8 yıla kadar hapsi istemiyle dava açıldı.

  4 Nisan 2017’de görülecek olan dava öncesinde Antalyaspor yönetimi konuyla ilgili bir jest yapmak istediklerini belirterek dava sahibi derneklerle iletişim kurdu ve bir pankart önerisinde bulunmalarını istedi. Yapılan görüşmeler neticesinde Antalyaspor takımı geçtiğimiz hafta sonu Kardemir Karabükspor ile oynadıkları maçta sahaya “Kadına Şiddeti ve İstismarı Kınıyoruz” yazılı pankartla çıktı. Taraftarlar pankartı uzun süre alkışladı.

  Türkiye’de tribünlerde kadın bedeni üzerinden yapılan ayrımcı küfürlü tezahüratlara ve kulüp yönetimlerinin konuyla ilgili tutumlarına karşı emsal gösterilebilmesi açısından son derece önemli olan dava duruşmasının sonucu kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

  Kaynak: Evrensel