İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Bakan Eroğlu’ndan “Yangın Mevsimi” değerlendirmesi: Oteller yanmaktan kurtarıldı

Bakan Eroğlu’ndan “Yangın Mevsimi” değerlendirmesi: Oteller yanmaktan kurtarıldı

  Antalya- Antalya’nın Kumluca ilçesinde cumartesi günü öğle saatlerinde başlayan orman yangını üç kilometrelik hatta ve 300 hektarlık (yaklaşık 420 futbol sahası) alanda etkili olmuş, yangının dün sabah kısmen kontrol altına alındığı açıklanmıştı.

  Antalya’nın Kumluca ilçesinde beş mahallede etkili olan ve kısmen kontrol altına alınan yangının ardından bu kez ilçenin tatil merkezi Adrasan’da bir yangın daha çıkmıştı.

  Saat 11.00 sıralarında başlayan yangında ilk belirlemelere göre üç ev zarar görürken, yangının sıçrama ihtimaline karşı tedbir amaçlı otel ve tatil köylerinin yoğunlukta olduğu Olimpos boşaltılmıştı.

  “YANAN ALANLAR BAŞKA MAKSATLA TAHSİS EDİLMİYOR”

  Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi’ndeki basın toplantısında konuşan Eroğlu, ‘yangın mevsimi’nde şu ana kadar 757 yangının çıktığını ve 121 yangınla Muğla’nın ilk sırada olduğunu belirterek, yangınlara son derece hızlı bir şekilde müdahale edildiğini savundu.

  Bakan şöyle devam etti: “Orman yangınlarını ikiye ayırıyoruz. Bir,‘örtü yangını’, yani tabandaki örtü, o ağaçlara fazla zarar vermiyor sadece örtü yanıyor. Bir de ‘tepe yangını’ dediğimiz esas o ağaçları tamamen yakan yangın. Bu ikisinin toplamı 1192 hektar. Bu çok büyük bir rakam değil. Biz geçen sene aşağı yukarı üç bin hektarla yılı kapattık. Şu anda üçte birdeyiz ama şunu ifade edeyim, bunun esas yanan kısmı 604 hektar. 604 hektar zarar gördü diğerleri örtü yangını. Yanan alanlar hiçbir şekilde başka maksatla asla tahsis edilmiyor, verilmiyor ve bir yıl içinde tekrar yeniden ağaçlandırılıyor.”

  “OTELLER YANMAKTAN KURTARILDI”

  Kumluca’daki yangının söndürüldüğünü ancak rüzgarın ters dönmesi nedeniyle tekrar alevlendiğini aktaran Eroğlu, yangının şu anda kontrol altına alındığını belirtti.

  Adrasan’daki yangının 700 kişiyle söndürülmeye çalışıldığını aktaran Eroğlu, “Otelleri korumak için orman teşkilatı kendine has ve dünyada ilk defa uyguladığı bir metotla oradaki bütün otelleri yanmaktan kurtardı. Yoksa oteller büyük risk altındaydı” ifadelerini kullandı.

  Rüzgar hızının şu anda biraz hafiflediğini belirten bakan, yangınların çıkış nedeniyle ilgili ellerinde net bir veri olmadığını belirtti.

  Bakan şöyle devam etti: “Adrasan’daki yangının muhtemelen o civardaki bir serada bir takım maddeleri dışarı atıp yakmak isterken çıktığı şeklinde bir ihbar geldi ama net bir şey değil. İnşallah bu yangını da söndüreceğiz.”

  Kaynak: Diken