İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » BES: ‘Rotasyon sürgündür ‘

BES: ‘Rotasyon sürgündür ‘

  Antalya Sokakları – BES (Büro Emekçileri Sendikası) Antalya şubesi Adalet Bakanlığı’nda uygulanmak istenen rotasyon uygulamasını Antalya Adliyesi önünde protesto etti. Basın açıklamasını okuyan Antalya BES) Şubesi Adliye işyeri temsilcisi Ahmet Erol, AKP iktidarı süresince kamu emekçilerinin haklarına yönelik saldırıların hız kesmeden devam ettiğini vurgularken, “Kamu emekçilerinin çalışma koşulları gittikçe ağırlaşmaktadır. Kamu emekçilerini koruyan maddeler birer birer yasa ve yönetmenliklerden çıkarılarak çalışma yaşamı kuralsızlaştırılmaktadır. Diğer taraftan, kadrolaşma, haksız terfi ve tayinler olağan hale gelmiştir” dedi.

  BES: ‘KAMU EMEKÇİLERİNE ZORUNLU EMEKLİLİK’
  Görevde yükselme sınavlarında mahkeme kararlarına aykırı olarak sözlü sınav yapılmakta olduğu ve kendi kontrollerine göre aldıkları işbirlikçi sarı sendikaların yöneticileri eliyle liyakatsiz kimseleri haksız terfilerle, makam mevki sahibi yapıldığını aktardı. AKP’nin, performans ve rotasyon uygulamaları üzerinden sürekli olarak kamu emekçilerini itibarsızlaştırmayı alışkanlık haline getirdiğini söyleyen Ahmet Erol,  asıl hedefin rotasyon dayatması ile kamu emekçilerine zorunlu emeklilik manasına gelmekte olduğunu ekledi.
  ‘ROTASYON UYGULAMASI CİDDİ BİR MAĞDURİYET DOĞURACAK’
  AKP iktidarının Çalışma Bakanlarının sık sık ifade ettiği “tüm kamu emekçilerini kapsayan iller arası rotasyon gelinen noktada kaçınılmaz bir ihtiyaçtır” yaklaşımına değinen Ahmet Erol, “İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından maliye emekçileri çalışma yıllarına göre kategorize edilerek il içi rotasyon uygulaması ile başlayan süreç, daha sonra Türkiye İstatistik Kurumu’nda iller arası rotasyona dönüşmüştür” diyerek rotasyon uygulamasının taksit taksit uygulamaya konulduğunu savundu.
  Bu süreçte Yıllarca zorunlu yer değiştirmeye tabi olmayan personelin zorunlu yer değiştirmesi sadece kendisini değil, aile bireylerinin ve birlikte yaşadığı herkesin yaşantısını doğrudan etkileyeceği ve ekonomik anlamda kayıplar ortaya çıkaracağını, ciddi bir mağduriyet doğuracağı aktarıldı.