İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » BİLİM TEKNİK

BİLİM TEKNİK

N’sin Talks yarın başlıyor

  Antalya Kaleiçi’nde bulunan N’sin Cafe’nin her cuma yapacağını duyuruduğu N’sin Talks etkinliklerinin ilki yarın gerçekleşecek.

  TÜBİTAK’ın kabul etmediği proje dünya birincisi oldu

   Antalya’daki özel bir kolejde eğitim gören 11. sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun ile 12. sınıf öğrencisi İrfan Efe Boztepe’nin kimya öğretmeni Gülay Demirci danışmanlığında, TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması için geliştirdiği proje, TÜBİTAK tarafından kabul edilmedi, ABD’de dünya çapında düzenlenen yarışmada altın madalya kazandı.

   İnternette sansürü aşmak için öneriler, yöntemler, kılavuzlar

    Türkiye  bir kez daha iktidarın internet erişimini engellemeye dönük açık saldırılarıyla karşı karşıya. İnternet üzerinden haber almamızı sağlayan uygulama ve siteler (facebook, twitter, whatsapp vb) yavaşlatılıp, engellenerek haber alma/verme olanaklarımız kısıtlanıyor. İnternette sansürü aşmak için uygulanabilecek yöntemlerden bazılarını derledik. Aşağıdaki öneriler iktidar yasakları genişlettikçe güncellenmektedir.

    “Tecavüzcell” tweeti atan 194 hesaba engelleme talebi

     Ensar Vakfı skandalının ortaya çıkmasının ardından vakfın sponsorlarından Turkcell’e yönelik “#Tecavüzcell” etiketiyle başlatılan twitter kampayasına ilişkin, Turkcell İletişim A.Ş. mahkemeye başvurdu. Twitter Hukuk birimi kullanıcılarına attığı bilgilendirme mailinde kararı mahkemeye taşıyacağını belirterek hesaplara erişim engelini uygulamayacağını beyan etti.

     TÜBİTAK’ın elediği Antalyalı öğrenciler dünya birincisi oldu

      TÜBİTAK’ın yarışmasının bölge seçmelerine dahi alınmadan elediği TED Antalya Koleji öğrencileri İrfan Efe Boztepe ve Mehmet Can Dursun’un yengeç ve karides kabuklarından ürettiği ve iyileştirmeyi yüzde 30 hızlandırıp kanamayı durduran yara örtüsü projesi, State University of New York at Oswego’nun Uluslararası Lise Proje Yarışması’nda altın madalya kazandı.  Yine aynı okuldan başka iki öğrencinin elektromanyetik dalgaları engelleyici projesi de Oswego’da dünya üçüncülüğü kazandı.

      Whatsapp konuşmalarını üçüncü kişiler göremeyecek

       Günümüzün en çok kullanılan anlık mesajlaşma programı WhatsApp, yeni gizlilik politikasını açıkladı. Uçtan uca şifreleme olarak isimlendirilen yeni güvenlik önleminde üçüncü kişiler sohbetlerinize ulaşamayacak.