İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Birinci yıl dönümünde katliamda yitirilenler Alanya’da anıldı

Birinci yıl dönümünde katliamda yitirilenler Alanya’da anıldı

  Antalya Sokakları – Ankara Katliamı’nın birinci yıl dönümünde KESK Alanya Şubesi basın açıklaması gerçekleştirdi.
  Ankara Garı önüne barışı haykırmak için gittikleri belirtilen açıklamada ”10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’ya DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla emek ve barış talebiyle yasal olarak izini alınmış barışçıl bir miting için gitmiştik. Ülkemizde aylardır dökülen kana dur demek için savaşa karşı barışı savunmak için yollara düşmüştük” denildi.

  ÖZGÜRLÜK, BARIŞ VE EMEK MÜCADELESİ
  Emek Barış ve Demokrasi Mitingi’ne Alanya’dan 120 kişinin katıldığı dile getirilen açıklamada,“Savaşa karşı barışı; baskı, şiddet ve zora karşı özgürlükleri ve demokrasiyi; yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin mücadelesini hep birlikte yükseltmek için gitmiştik. Türkülerimizle, halaylarımızla, pankartlarımızla, sloganlarımızla ve coşkuyla miting alanına yürüyüşümüz başlarken Türkiye’nin göbeğinde Ankara garının önünde binlerce polisin gözü önünde patlattılar bombaları. 100’ün üstünde canımızı aldılar aramızdan. Canımızdan can gitti. Yüreklerimiz dağlandı. Annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı kaybettik” şeklinde ifadelere yer verildi.

  Açıklamanın tam metni:

  10 EKİM 2015 tarihinde Ankara Katliamında ölen arkadaşlarımızı anmak, Faşist katliamları protesto etmek İçin bugün buradayız. 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’ya DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla emek ve barış talebiyle yasal olarak izini alınmış barışçıl bir miting için gitmiştik.

  Ülkemizde aylardır dökülen kana dur demek için savaşa karşı barışı savunmak için yollara düşmüştük. Kamu emekçilerinin, işçilerin halkların özlemini haykırmak, umutlarını yaşatmak için kandan ve savaştan beslenenlere karşı savaşa inat barış hemen şimdi demek için gitmiştik.
  Savaşa karşı barışı; baskı, şiddet ve zora karşı özgürlükleri ve demokrasiyi; yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin mücadelesini hep birlikte yükseltmek için gitmiştik.
  Türkülerimizle, halaylarımızla, pankartlarımızla, sloganlarımızla ve coşkuyla miting alanına yürüyüşümüz başlarken Türkiye’nin göbeğinde Ankara garının önünde binlerce polisin gözü önünde patlattılar bombaları. 100’ün üstünde canımızı aldılar aramızdan. Canımızdan can gitti. Yüreklerimiz dağlandı. Annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı kaybettik.
  Alanya’dan 120 kişiyle gittiğimiz ‘BARIŞ MİTİNGİ’nden yedi arkadaşımızı kaybederek döndük. Emekli öğretmen arkadaşımız Niyazi Büyüksütçü, Filiz Batur, Bedriye Batur, Ebru Mavi,Tevfik Dalgıç Sevim Şinik, Hasan Baykara isimli dostlarımızı, arkadaşlarımız kaybettik.
  Bir yıldır yüreğimiz yanıyor, içimiz kanıyor. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız, isyandayız. Bizler patlama sonrasında canlarımızı kurtarmaya çalışırken polisleri gaz bombalarıyla üzerimize salanlar, yüzümüze sırıtarak “güvenlik zafiyeti yok” diyorlardı.

  Bütün bu katliamı yapanların Amaçlarını biliyoruz. Amaçları; bizi korkutarak, bizi yıldırarak, bizi sindirerek zulüm ve hırsızlık düzenlerini sürdürmeye çalışmaktır. Gezi İsyanı’ndan bu yana diktatörlüğe karşı direnen milyonlarca yurttaşın iradesini kırmaktır. Halkın iradesine rağmen iktidarlarını devam ettirmeye çalışmaktır.
  Hiç kimse bize bu katliamların faili meçhul olduğunu söylemesin. Ankara’nın orta yerinde o gün ve daha sonra göz göre göre bombaları patlatanları, yakın tarihimizin en vahşi saldırılarına göz yumanları biliyor, katillerini hepimiz tanıyoruz. Bu ve buna benzer saldırılar Türkiye geneline yaşanmakta ve yaşadığımız acı ve hüznü çoğaltmaktadır.
  Bizi korkutmaya, sendikalarımızı tehdit ederek hedef gösterenlere bizleri yıldırmaya, sindirmeye çalışanlara sesleniyoruz: Birlikte yaşama ve emek mücadelesi yürüten sendikamız haklı ve onurlu mücadelesini meşru demokratik zeminde her zaman ve her yerde sürdürecektir.
  Bütün vahşetinize, bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen eşit özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.Ne kadar saldırırsanız saldırın, korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız, affetmeyeceğiz.Acımız büyük, yaramız derindir.Katiller ve arkasındaki güçler bulunana kadar bize rahat yok.Katliamın sorumluları hesap verene kadar susmayacağız.
  Hepimizin başı sağ olsun.