İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Boğaçayı’nda büyük israf: Şimdilik 131 Milyon

Boğaçayı’nda büyük israf: Şimdilik 131 Milyon

  Antalya Sokakları Özel – AKP’li Büyükşehir Belediye eski başkanı Menderes Türel döneminde başlatılan projelerden Boğaçayı yapay göl projesinin yarattığı sorunlar ve gereksiz büyük maliyetine dair tartışmalar sürüyor.

  Menderes Türel döneminde gelen eleştiri ve uyarılar üzerine birkaç kez revizyona uğrayan projenin bundan sonra ne yapılacağı yeni başkan Muhittin Böcek ve ekibi tarafından da tartışılıyor. Geçtiğimiz günlerde bir toplantı düzenleyen Büyükşehir Belediyesi Boğaçayı’nı masaya yatırdı.

  Belediyeden toplantı sonrası yapılan açıklamada  “Antalya’mızda uzmanların uyarısı dikkate alınmayarak 6 ay önce hizmete açılan Boğaçayı Projesi’nde öngörülmeyen yosunlaşma, çamur ve koku sorunları baş göstermişti. Kanal içi kısa sürede rüsubatla dolarken, taşkın ve kıyı erozyonu tehlikesi ortaya çıktı…

  Konuyla ilgili İnşaat, Jeoloji ve Çevre Mühendisleri Odası ile Akademisyenlerimizin katıldığı 16 kişilik bir ekiple Boğaçayı’nın yosunlaşma, koku, sinek, dibe çöken çamur sorunları, oluşabilecek taşkın ve kıyı erozyonu tehlikesini görüştük.

  Projede öngörülemeyen olumsuzlukların çözümü için su kalitesi, hidrojeolojik yapı ve sediman akışı birikmesi ile ilgili gerekli deneysel çalışmalara bugün itibariyle başlandı. 2 gün içerisinde kısa, orta ve uzun dönemde sorunun giderilmesi adına bir takvim oluşturacağız.

  STK, Meslek Odalarımız ve Akademisyenlerimizle birlikte projedeki sıkıntıların neler olduğunu ve çözüm noktasında yapılacak eylemleri kısa sürede hayata geçireceğiz.” denildi.

  PROJE UFAK TEFEK REVİZYONLA DEVAM MI EDİLECEK?
  Belediye açıklamasında Boğaçayı Projesinin en büyük tehlikesi olan kışın sellerin getirdiği ve sahili besleyen sediman akışının yapay göl nedeniyle engellenmesi ve kıyı erozyonuna, sahilin daralmasına yol açma sorununun nasıl çözüleceği henüz açıklanmadı.

  130 milyon liranın üzerinde olduğu bilinen inşaat maliyeti, bundan sonra ortaya çıkan iyileştirme çalışmalarında harcanacak giderlerle birlikte toplamda ne kadar olacağı ise bilinmiyor. Menderes Türel’in belediyeyi 5 Milyar borçlandırdığı kamuoyunca bilinmekte ancak bu borçların nelerden kaynaklandığı henüz açıklanmadı.

  REVİZYON DEĞİL TAMAMEN İPTAL EDİLSİN
  Boğaçayı Projesinin Konyaaltı Sahiline vereceği zararlarla ilgili Antalya’da Menderes Türel belediyeciliğine karşı yoğun mücadeleler yapılmış, mücadeleleri sürdürenler, çevre düzenlemesi hariç olmak üzere yapay göl projesinin iptal edilmesini talep etmişti. Menderes Türel döneminde Boğaçayı yatağından 470 bin metre küp hafriyat alınmış ve zemin beş metre derinleştirilmişti. Bu kazılan malzemenin ne yapıldığı konusunda da henüz bir bilgi yok. Bu kazılan malzemenin parasal değeri olan bir inşaat malzemesi olduğu bildirildi. Bu sene yoğun yağışla gelen rüsubatla zeminin yer yer 80 cm derinliğe kadar dolduğu söylenirken uzmanlar, böyle giderse gölün kısa zamanda geri dolacağını belirtiyor.

  Bilim insanları Konyaaltı Sahilinin binlerce yıldır Boğa Çayının getirdiği kum ve çakılla oluştuğunu, Boğa Çayından akışın engellenmesi halinde çok kısa bir zaman diliminde sahilin daralacağını vurguluyor.

  “Boğaçayı’nda büyük israf: Şimdilik 131 Milyon” hakkında 1 yorum

  1. Suzan Aslan Yıldız

   Tabi ki iptal edilmeli,kendi haline bırakılmalı Boğaçayı,yoksa ilerde içinden çıkılmaz olur.Mühendis olmayanlar bile böyle olacağını biliyordu.Zararın neresinden dönülse kardır.Doğa doğanındır.

  Yorumlar kapalı.