İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Budak’tan açıklama: “2016 Antalya turizminin kayıp yılı oldu”

Budak’tan açıklama: “2016 Antalya turizminin kayıp yılı oldu”

  Antalya- CHP Genel Başkan Yardımcı Çetin Osman Budak, 2016 yılında Antalya turizminin çöktüğünü ifade eden yazılı bir açıklama yaptı. Budak açıklamasında, “Turizm, özür manevraları ile davullu zurnalı karşılamalarla, bir anda her şeyin çözüme kavuşacağı bir alan değildir” dedi. Aynı zamanda Temmuz ayında turizm açısından kayıpların yüzde 47’lere ulaştığına dikkat çeken Budak, İsrail ve Rusya ile başlayan ilişkileri geliştirme çabalarının, 2016 yılının kayıp yıl olmasının önüne geçemeyeceğini de sözlerine ekledi.

  AKP’nin iç ve dış politikasını eleştiren Budak, , yalnızca Antalya’nın kaybının ilk 6 aylık dönemde 2,5 milyon turist düzeyine çıktığını, temmuz ayının ilk 12 günlük döneminde de bu oranın yüzde 47 olarak gerçekleştiğini belirtti.

  Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesinin doğru bir tutum olduğunu belirten Budak, hükumetin sera ve tarım üreticileri, turizm yatırımcıları ile esnaftan özür dileyerek bunların zararlarını tazmin etmesi gerektiğini ifade etti.

  ‘AKP’NİN TURİZM POLİTİKASI YOK’
  2017 için bir turizm planlanmasının yapılması gerektiğini belirten Budak, “Artık 2016 yılını kurtaracak bir çözüm yok. 2017 ve sonrası için ciddi bir tanıtım kampanyası hazırlanması gerekiyor. Ama bunun da ön koşulu, kaliteli bir demokrasi. Sonrasında doğal yapıyı korumayı da esas alan planlı bir turizm yatırımı yapılmalıdır. Anadolu bir açık hava müzesi. Yüzlerce medeniyet kurulmuş. Sadece Antalya’da 50 tane antik kent var. Ancak Antalya Müzesini 150 bin kişi ziyaret ediyor. Tarihi eserlerin yüzde 95’i depolarda çürüyor. Bu eserlerin sergilenmesi için gerekli yatırımların yapılması gerekiyor. Turizmin uzun nefesli planlanması gerekiyor. Ne yazık ki AKP’nin bir turizm politikası yok. Temel sorun da budur” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

  Kaynak: AA