İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Büyükşehir açıkladı:31 Aralık tarihine kadar midibüsler kaldırılacak

Büyükşehir açıkladı:31 Aralık tarihine kadar midibüsler kaldırılacak

  Antalya Sokakları – Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada midibüslerin artık tarihe karıştığı, 12 metrelik yeni araçlarla hizmet verileceği ifade edildi. Antalya halkından gelen talepler doğrultusunda toplu ulaşımda rahat, konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti verilmesinin amaçlandığı belirtilerek, şehir içi taşımacılığın iki araba sahibi birleşerek ortak bir otobüs alarak 12 metrelik otobüslerle gerçekleşeceği, 31.12.2016 tarihine kadar midibüs esnafının yeni araçlarını alacakları bildirildi.

  PLANSIZ DEĞİŞİKLİK HALKI MAĞDUR ETTİ
  “Alçak tabanlı, engelliler için uygun, klimalı otobüslerde rahat rahat yolculuk yapılacak. Duraklarda beklenmeyecek, saatinde seferler yapılacak” denilirken, Midibüslerin %90’nın ı7 Ekim tarihi itibariyle hattan çıkarılması, Antalyalıyı mağdur etti. Yurttaşlar duyurulmadan yapılan bu değişiklik sebebiyle uzun süre duraklarda beklerken, azalan toplu taşıma araçlarında ki yolcu yoğunluğunda ise artış gözlenmekte

  Dilekçelerini vererek birleşip 12 metrelik otobüse geçmeyi taahhüt eden esnafın rotasyona girdiğini, ortak havuzdan eşit gelir elde etmeye başladığını belirten açıklama, Bu uygulamayla araç farklılığı ve gelir adaletsizliğinin ortadan kalkacağı, esnaf arasında huzursuzluk, eşitsizlik yaşanmayacağı kaydedildi. Hat ve gelir eşitsizliği nedeniyle esnafın birbiriyle rekabetinin, duraklarda ve yollarda yarışmasının da ortadan kalkacağı bildirildi.

  ‘MERKEZDE SADECE 12 METRELİK OTOBÜSLERLE ULAŞIM YAPILACAK’
  UKOME’nin kararına göre, dönüşmek istemeyen esnaf ile hiç dilekçe vermeyen esnafın M plakalı 14 kişilik minibüslere döneceği, şehir içi ulaşım sisteminde çalışmayacakları açıklandı. İleride oluşturulacak uzak mahallelerin hatlarında çalışacakları, bu esnafların da en geç 31.12.2016 tarihine kadar 14 kişilik araçlara dönüşeceği belirtildi. Bu tarihten sonra ise kentte midibüslerin çalışmayacağı duyuruldu.