İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Büyükşehirden OHAL: Kamu emekçilerinin sendikal tercihleri sorgulanıyor

Büyükşehirden OHAL: Kamu emekçilerinin sendikal tercihleri sorgulanıyor

  Antalya- 15 Temmuz darbe girişiminden sonra OHAL ilan edildi. Tüm Bel SEN Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, OHAL kapsamında kamu çalışanlarını dönük gerçekleştirilen operasyonun Büyükşehir Belediyesi’nde “personel sorgusu” şeklinde devam ettiğini söyledi.

  Antalya Büyükşehir Belediye personeline dağıtılan yazılı form ile ‘hangi sendika ve derneğe üyesin ne zaman üye oldun’ gibi sorulara cevap verilmesinin istendiğini belirten İlhan Karakurt, “Olağan bir dönemde normal karşılanabilecek olan bu uygulama, OHAL döneminde olduğumuz için kabul edilemez. Kaldı ki bu bilgiler her personelin özlük dosyasında mevcuttur, masum bir işlem olarak değerlendirmek mümkün değildir” dedi.

  SENDİKAL TERCİHLERE MÜDAHALE 
  Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışanların sendikal tercihlerinin sorgulandığını belirten Karakurt, “Sendika ile üyesi arasındaki ilişkinin fişlenmeye yol açacak şekilde sorgulanması başlı başına bir hukuksuzluktur. Bu uygulama ile personel tedirgin edilerek sendikal tercihlerinin sorgulanmak istendiği açıktır. Dolayısıyla da çalışanların en doğal ve yasal hakları olan sendikal tercihlerine müdahale edilmektedir” ifadelerinde bulundu.

  Darbe girİşimi ile ilgili olarak Karakurt, “Darbeye karışan, ona yataklık yapan, lojistik destek sağlayanlar kanunlara uygun olarak yargı önüne çıkarılmalı ve gerekli cezaları verilmelidir. Ama bütün Türkiye biliyor ki; en az darbeciler kadar onları devlet kurumlarına yerleştiren, koruyan ve kollayanlar da bu darbe girişiminden dolayı sorumludur, suçludur” şeklinde dile getirdi.

  PERSONEL SORGULAMASI OHAL UYGULAMASININ BİR PARÇASI

  Toplu cezalandırma mantığı ile hareket edildiğini vurgulayan Karakurt, “OHAL’e bağlı Kanun Hükmünde Kararname’nin ilk uygulamaları açıkça göstermektedir ki; suçlunun yanında suçsuz da yanmaktadır” dedi.

  Son olarak Karakurt, “En son Antalya Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen bu ‘personel sorgulaması’ yukarıda belirttiğimiz OHAL uygulamasının bir parçası niteliğindedir ve ‘demokrasi nöbeti’ için her gün çağrı yapan Sayın Türel’in adalet ve demokrasi konusundaki samimiyetine gölge düşürmektedir” şeklinde konuştu.

  Kaynak: Antalya Körfez