İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » ÇHD Antalya Şubesi: Avukatlardan elinizi çekin

ÇHD Antalya Şubesi: Avukatlardan elinizi çekin

  Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya şubesi 24 Ocak Tehlike Altındaki Avukatlar Günü’nde Antalya Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Taciz ve şiddet gören, baskı altında tutulan ve öldürülen avukatlara dikkat çeken ÇHD üyeleri, tutuklu bulunan meslektaşlarının serbest bırakılmalarını istedi.

  Antalya Sokakları- Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya şubesi 24 Ocak Tehlike Altındaki Avukatlar Günü’nde basın açıklaması yaparak avukatlar üzerindeki baskıyı protesto etti. Taciz ve şiddet gören, baskı altında tutulan, katledilen avukatlara dikkat çeken ÇHD üyeleri, tutuklu bulunan meslektaşlarının serbest bırakılmalarını istedi. Antalya Adliyesi önünde gerçekleşen eylemde basın açıklamasını Halil Baran Taşar yaptı. Uygulanan baskı, taciz,  şiddet, cinayet ve tutuklamaların sıra dışı olmadığının altını çizen Halil Baran Taşar, ihtiyaç duyuldukları yerlerde, mesleki yükümlülüklerini yerine getirdikleri için avukatların hedef alındığını ifade etti.

  24 Ocak Tehlike Altındaki Avukatlar Günü’nün tarihine değinen Halil Baran Taşar açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “24 Ocak tarihi, 1977 yılında 4 işçi hakları savunucusu avukat ve bir sendikacının Madrid’de, Calle Atocha 55 numaralı adreste bulunan ofislerinde katledilmiş olmaları nedeniyle Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar günü olarak seçildi. Bu yaşanan katliam; Atocha katliamı olarak bilinmektedir.”

  SAVUNMAYI HEDEF ALAN SİYASİ MÜDAHALELER SON BULSUN
  Bu yıl 24 Ocak Günü’nün Türkiye’deki tehlikede olan avukatlara adandığını söyleyen Baran Taşar avukatların mesleklerini icra ederken uğradıkları hak gaspları ve saldırıları teşhir etmeyi hedeflediğini belirtti.  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin 2017 yılında yayınladığı bir raporun verilerini aktaran Baran Taşar 570 avukatın tutuklandığını, 1.480’inin kovuşturma gördüğünü, 79’unun uzun süreli hapis cezalarına çarptırılırken 34 avukat örgütünün KHK ile kapandığını belirtti. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın tutuklu yargılandığını hatırlatan Baran Taşan, tutuklu avukatların serbest bırakılmasını ve savunmayı hedef alan siyasi müdahalelerin derhal son bulmasını istedi.

  Baskılara boyun eğmeyerek mücadeleye devam edeceklerini dile getiren Baran Taşar “Yaşasın ezilen halkların devrimci demokratik mücadelesi, yaşasın tehdit altındaki halkların mücadele eden avukatları” diyerek basın açıklamasını noktaladı.