İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » GENÇLİK » ÜNİVERSİTE » Darbenin YÖK’üne, OHAL’in KHK’sına karşı üniversiteliler ayakta

Darbenin YÖK’üne, OHAL’in KHK’sına karşı üniversiteliler ayakta

  Antalya Sokakları- Akdeniz Üniversitesi öğrencileri YÖK’ün kuruluşunu protesto etmek için OLbia Çarşı’nda yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Üniversiteliler YÖK’ün anti-demokratik uygulamalarına karşı teslim olmayacaklarını dile getirdi.

  Olbia Çarşısıı girişinde toplanan öğrenciler, ” YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek” gibi sloganlar yürüyüş gerçekleştirdi. Olbia Çarşısı İş Bankası önünde toplanan öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Büşra Uyar, 12 Eylül darbesinin ardından kurulan YÖK’ün, üniversitelilerin en demokratik taleplerin bile soruşturma ve cezalarla cevap verdiğini dile getirdi.

  Akdeniz Üniversitesi’ndeki baskı politikalarını ve yetersizlikleri eleştiren Uyar, “Üniversitemizde ise dönemin başlamasıyla güdeme gelen ringlerin kaldırılması,  ikinci öğretim yemekhanesinin kaldırılması, bütünleme hakkının kaldırılması, yurtların niteliksiz hale getirilmesi, bilimin ürettikleriyle değil yönetimin yolsuzluklar ile gündeme gelmek, demokratik protestolar karşında polisin kampüse konuşlanması, akademisyenlere ve öğrencilere yönelik soruşturmalar, üniversitelilere yönelik palalı saldırıların tam da AKP’nin YÖK düzeninin sonucu olarak görmek istediği üniversite modeli” dedi.

  “YÖK DÜZENİNE KARŞI TEK YOL MÜCADELE”

  Uyar, üniversiteler açılan yasaklar ve saldırılarla kuşatılmaya çalışıldığını ve  FETÖ soruşturmalarının bir cadı avına dönüştüğüne işaret ederek, “672 sayili KHK ile barış akademisyenlerinin işten atılma haberleriyle beraber açılan üniversitelerde OHAL valisi gibi hareket eden rektörler bozmamak için hazır ol pozisyonunda duruyor” ifadelerinde bulundu.

  Son olarak üniversitelilere yönelik baskı tutumlarına değinen Uyar, “Üniversitelerinde niteliksiz yemek yemek zorundakalan, niteliksiz yurtlarda kalan, edebiyat fakültesinde şiir okuması, iletişim fakültesinde gazete okuması yasaklanan arkadaşlarımıza, barışı ve bilimi savunduğu için akademik özerklik yok sayılarak cezalandırlıan hocalarımız, sesleniyoruz. bizler özgür bir toplum için bilim üreten demokratik özerk üniversiteyi hep birlikte kendi ellerimizle kuracağız dedi.

  da