İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Kaş’taki kaçak binalar yıkılıyor

Kaş’taki kaçak binalar yıkılıyor

  Antalya- Korona virüs salgını döneminde mantar gibi çoğalan Kaş ve çevresindeki kaçak yapıların yıkımı sürüyor. Kalkan sırtlarında deniz gören yamaçlarda inşa edilen apartman büyüklüğündeki binalar yıkıldı.

  Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri olan Antalya’nın Kaş ilçesinde mantar gibi çoğalan kaçak yapıların yıkımı sürüyor. Bu kapsamda Bezirgân Mahallesi’nin denize bakan yamaçlarındaki kaçak binalar iş makinesiyle yıkıldı. İmar affı düzenlemesinin bile kaçak yapılaşmaya yeterli olmadığı bölgede, 31 Aralık 2017’den sonra yüzlerce kaçak bina yapıldı. Korona virüs salgını döneminde iyice artan kaçak yapılaşma, Kaş ilçe merkezi ile Kalkan, Bezirgân, Yeşilköy, Patara ve İslamlar mahallelerinde yoğunlaşıyor. Antalya Valisi Münir Karaloğlu geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, kentte en fazla kaçak yapının Kaş’ta olduğunu belirterek bazı belediyelerin yıkımlar konusunda gönüllü davranmadığını dile getirmişti.

  NE KORUNAN ALAN NE DE ZEYTİNLİK TANIMADILAR

  Antalya’nın Kaş ilçesinde uzun süredir gündemden düşmeyen kaçak yapılaşma dağı taşı betona boğdu. İlçe genelinde çoğunluğu deniz gören engebeli arazilerde inşa edilen kaçak binaları yapanlar, ne korunan alan dinliyor ne de tarım arazisi ve zeytinlik.

  İMAR AFFI KAŞ’TAKİ KAÇAK YAPILAŞMAYA ÇÖZÜM OLMADI

  2017’de çıkarılan imar affı düzenlemesi ile bu tarihten önce inşa edilen ve yapı kayıt belgesi bulunmayan kaçak binalar kayıt altına alınmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar affına ilişkin başvuru süresini iki kez uzatarak 31 Aralık 2019’a kadar çekti. Ancak Kaş bölgesindeki kaçak yapılaşma öyle hızlı ilerledi ki, bakanlık bile bu hıza yetişemedi. İmar affının kapsadığı tarihten sonra inşa edilen kaçak binalar, düzenlemenin bu bölgede bir çözüm getirmediğini ortaya koydu.

  VALİ KARALOĞLU ‘EN ÇOK KAÇAK YAPI KAŞ’TA AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

  Antalya Valisi Münir Karaloğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı değerlendirmede kent genelinde en fazla kaçak yapılaşmanın Kaş’ta olduğunu belirterek, “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve bakanlık müfettişleri tüm sahilleri teker teker gezdiler. ÖÇK ve sit alanlarındaki kaçak yapılar tespit edildi. Şu anda en çok kaçak yapı olan ilçemiz de Kaş ilçemizdir. Maalesef. En çok korumamız gereken, gözümüz gibi bakmamız gereken yer Kaş ama maalesef şu anda 31 Aralık 2017’den sonra 260 küsur tespitli olan kaçak yapı var. Belki hala tespit edemediklerimiz de var mıdır? Olabilir. Çalışıyoruz. İş bitmiş değil” ifadelerini kullanmıştı.

  KAÇAK YAPILARIN YIKIMINA GEÇTİĞİMİZ AY BAŞLANDI

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin bölgede yaptığı incelemelerin ardından tespit edilen kaçak yapıların yıkımına geçtiğimiz ay başlanmıştı. Kaş’ın Gelemiş (Patara) Mahallesi Yalı Mevkii’nde yapılan kaçak yapılardan bazıları bu kapsamda yıkılmıştı.

  KALKAN SIRTLARINDAKİ APARTMAN GİBİ KAÇAK BİNALAR YIKILDI

  Son aylarda en çok tepki çeken kaçak yapılar ise Kalkan sırtlarında, Bezirgân Mahallesi sınırlarında inşaatı süren yapılardı. Bezirgân Kördere Mevkii’nde inşa edilen 4 katlı kaçak yapılar önceki gün iş makineleriyle yıkıldı. Jandarma yıkım sırasında bölgede güvenlik önlemi alırken, bölgedeki kaçak yapıların yıkımına önümüzdeki günlerde de devam edileceği öğrenildi.

  Haber: Yusuf Yavuz

  Etiketler: