İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Mermer ocağı üretimini arttırmak için sedirleri katlediyor

Mermer ocağı üretimini arttırmak için sedirleri katlediyor

    Antalya- Finike’de yer alan bir mermer ocağı yıllık 1000 metreküp üretimini 2 milyon metreküpe çıkartmak için valiliğe başvurdu. Alacadağ Tabiat Koruma Alanı’na komşu olan mermer ocağının bu uygulaması yeni bir sedir katliamına sebep olacak.

    Mermer şirketinin teklif dosyasında profe sahasındaki ağaçların kızılçam olduğunun bilgisine yer verilmesinin, doğru olmadığını ifade eden, Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu Sözcüsü Ali Ulvi Büyüknohutçu, “O bölgede kızılçam değil tamamen ve sadece sedir ormanı mevcuttur. Kesilecek ağaçlar sedir ağacı. Bu güne kadar 10 binlerce sedir katledildi orada. Şimdi yeni katliama hazırlanılıyor ve ağaçlar kızılçam diye yanıltıcı bilgi veriliyor” dedi.

    SEDİR AĞAÇLARINI KATLEDİLMEYE ÇALIŞILIYOR
    Antalya Valiliği’nin proje teklifini kabul etmesi durumunda, derhal itirazda bulunacaklarını dile getiren Büyüknohutçu, yasal yollara başvuracaklarını söyledi. Büyüknohutçu, zaten bölgedeki ocakların kapatılmasıyla ilgili valiliğe başvuru yaptıklarını kaydederek,”Ocağın olduğu bölge hem tabiatı koruma alanına, hem de antik alanlara sınırdır. Doğa ve tarih birlikte katlediliyor. Umarım valilik bu başvuruya olumsuz yanıt verir” ifadelerini kullandı.

    Kaynak: Antalya Körfez Gazetesi