İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » EMEK » Eğitim Sen Antalya şubesi 10. olağan genel kurulunu gerçekleştirdi

Eğitim Sen Antalya şubesi 10. olağan genel kurulunu gerçekleştirdi

  Antalya- Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Antalya Şubesi’nin 10. Olağan Genel Kurulu, Konyaaltı Cem Evi Korkmaz Tedik Salonu’nda, sendika üyelerinin yanı sıra siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 

   Emek ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirilenler adına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan Genel Kurulda konuşan Eğitim Sen Antalya Şube önceki dönem Başkanı Kadir Öztürk, ilk kez olağanüstü koşullarda bir genel kurul toplandığına dikkat çekti. Kadir Öztürk, normal yollarla KESK ve Eğitim-Sen’in muhalefetini kıramayan siyasal iktidarın 15 Temmuz’u bahane ederek çıkardığı OHAL kararnameleri ile emekçileri yıldırmaya çalıştığını söyledi.
   
  “TÜRKİYE’YE FAŞİZM ÇÖKMÜŞ”
   Genel Kuruldaki konuşmasında “Faşizm Türkiye Cumhuriyetinin üzerine çökmüş durumda.” diyen CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, “Türkiyede faşizm hiç bu kadar olmamıştı. Benim anımsadığım 60 yıllık tarihte faşizm hiç bu kadar ülkemize çökmemişti.” dedi. KHK’lar ile atılan öğretim üyeleri ve öğretmenlerle onur duyduğunu belirten Akaydın, şunları söyledi: “Bugün hepimiz diyoruz ki asıl darbe 20 temmuz 2016’da başlamıştır. KHK’ların fetocülere karşı olmaktan ziyade barışı isteyen demokratik mücadelede olan insanlara karşı olduğunu düşünüyoruz. Çok ciddi tehdit altındayız. Onurlu mücadelenizde yanınızda olacağımı bilmenizi istiyorum. Türkiye’de kutuplaştırıcı bir sürece girilmiş durumda. ‘Hayır’ çıktığı takdirde Türkiye’de her türlü  baskı azalacak diye düşünüyorum.”
    
  “KRİZDEN HAYIR İLE ÇIKACAĞIZ”
   Genel Kurulda söz alan Türkiye Mimar ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya Temsilcisi Vahap Tuncer de, Türkiye’de siyasette ve ekonomide kriz yaşadığına dikkat çekti. Halkın emekleri ile yaratılan kurumların Varlık Fonuna devredilemsini eleştiren Vahap Tuncer siyasal krizden çıkmanın 16 Nisan referandumunda hayır çıkmasıyla mümkün olacağını söyledi: “Devleti onlar yönetiyor. Bizim de halkımıza söyleyecek sözümüz demokrasiye inancımız var. Bu yeni yönetim modeline karsı bize dayatılan bu sistemi reddetmek sorumluluğundayız. Demokrasi güçleri olarak, Antalya’da 17 Nisan sabah yüksek bir hayır cıkmasıyla bunu başaracağız.”
  “BİLİMİ PAYLAŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”
   Barış Bildirisi imzaladığı için Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılan öğretim üyelerinin oluşturduğu Antalya Dayanışma Akademisi (ANDA) adına söz alan Doç. Dr. Süleyman Ulutürk, Eğitim Sen’in dayanışma desteği için teşekkür etti. “OHAL döneminde KHK ile Akdeniz Üniversitesi’nden ihraç edildik. Kendimizi savunma ya da haklılığımızı ortaya koyma fırsatı tanınmadı.” diyen Süleyman Ulutürk, bilimi paylaşmayı sürdüreceklerini söyledi: “Mücadelemizi bundan sonra da sürdüreceğiz. Bu amaçla diğer illerde ihraç edilmiş arkadaşlarımız gibi dayanışma akademisini kurduk. Bundan sonra da her ay iki kez gerçekleştireceğimiz konferanslarla bilimin paylaşım yerinin sadece üniversiteler olmadığını göstermek istiyoruz.”
   
  Eğitim Sen 10. Olağan Genel Kurulunda açılış konuşmalarından sonra Yönetim Kurulu Çalışma, Denetim ve Disiplin Kurulları raporları okunup onaylandı. Seçim sonuçları  İl Seçim Kurulu onayından sonra açıklanacak.