İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » SAĞLIK » COVID 19 » Öğretmenler arasında vaka sayısı artıyor

Öğretmenler arasında vaka sayısı artıyor

  Antalya Sokakları – Öğretmenlerin toplu halde seminer çalışmasına başlatılması ile birlikte Antalya’daki bazı okullarda ve ülke genelinde öğretmenler arasında Covid-19 sayısının artması üzerine Antalya Eğitim- Sen ve Antalya Tabip Odası, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüklerini önlem almaya çağırdı.  Antalya’da seminerlere katılan öğretmenler arasında 19 kişinin Covid testinin pozitif olduğu belirtilirken, bu kişilerin izin taleplerinin reddedildiği, seminere katılan hiç bir öğretmene gerekli tetkiklerin yapılmadığı ifade edildi.

  ANTALYA’DA 10 OKULDA POZİTİF VAKA 

  Antalya Eğitim- Sen ve Antalya Tabip Odası yaptıkları ortak açıklamada “Okulların açılması gerçekten isteniyorsa, gerekli tedbirler alınmalıdır” denildi. Öğretmenlerin mesleki çalışmalarının toplu halde yapılması ile birlikte vaka sayılarında ortaya çıkan artışa dikkat çeken Eğitim- SEN Antalya Şubesi, Antalya Tabip Odası ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Yapılan ortak açıklamada öğretmenlerin mesleki çalışmalarının uzaktan yapılmasının mümkün olmasına rağmen okullarda kapalı mekânlarda, tedbir alınmadan yapılmasının yeni Covid vakalarını da beraberinde getirdiğine dikkat çekildi.  Açıklamada, Muratpaşa Güzeloluk Anadolu Lisesi ve Konyaaltı Akdeniz Anadolu Lisesi’nde bu örneklerin yaşandığı belirtilirken, Antalya’da şu ana kadar 10 civarında okulda durumun aynı olduğu ifade edildi.

  “BAKANLIK VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ TEDBİR ALMIYOR”

  Salgınla mücadelede başarılı olmak ve sağlıklı bir eğitim sürecini başlatmak için öncelikle alınacak tüm önlemlerde ve atılacak adımlarda halk sağlığını ve toplum yararını esas almak gerektiğine vurgu yapılırken, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin bu durumla ilgili herhangi bir tedbir almadığı belirtildi.

   

  “OKULLAR YÜZYÜZE EĞİTİME HAZIR MI? 

  Alınması gereken tedbirler kapsamında “öncelikle mevcut durum tüm tüm şeffaflığı ile ortaya konulmalıdır, sahadan gelen bilgilerle resmi açıklamalar arasındaki  tutarsızlık giderilmelidir. Okullarda uygun havalandırma fiziksel mesafenin ayarlanması, girişlerde ateş ölçümü sağlayacak personel ve ekipman sağlanması, öğrenciler ve aileler için hastalıktan korunma yöntemleri konularında yeterli düzeyde bilgilendirme yapılması, okula ulaşımını sağlayacak toplu taşıtla servislerde önlemlerin alınması”na dikkat çekildi.

   

  “EKONOMİK KAYGILARLA SALGIN SÜRECİ YÖNETİLMEZ”

  “Türk tabipleri Birliği ve Antalya Tabip Odası olarak başta sorumlu idari mekanizmaları olmak üzere herkesi salgından başarının bulaşıcılığı ve hastalanmayı önlemek olduğunu hatırlatıyoruz. 21 Eylül’e kadar Türkiye’de salgının kontrol altına alınabilmesi için her türlü çabayı göstermeye çağırıyoruz. Bu çabada en büyük pay şeffaf paylaşım, dayanışmaya açık yaklaşımla önlemlerin etkinliğini arttırması gereken yönetimdedir. Sorunları görmezden gelerek üstünü örtmeye çalışarak tek başına ekonomik kaygılarla bu süreç yönetilemez. Başta Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Meslek örgütlerini dışlama yaklaşımından bir an önce uzaklaşmaları gerektiğini ifade ediyor, son günlerde yaşanan hekim ölümlerini artık duymak istemediğinizi, ölmek istemediğimizi haykırmak istiyoruz” denildi.

  “HER OKUL İÇİN 150 MASKE 1 LİTRE DEZENFEKTAN”

  Açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’nın  21 Eylül’de yüzyüze eğitimin başlayacağını açıkladığını,  ancak okulların bugünkü durumu dikkate alındığında bu şartlarda eğitimin başlamasının somut koşullarının olmadığı ifade edilirken, “Sağlıklı bir eğitimin gerçekleştirilmesi için okullarda bilim insanlarının önerdiği hiçbir tedbir alınmamıştır. Okulların ihtiyaçları karşılanmamıştır. Okullara gelen malzeme her okul için 150 adet maske ve 1 litre dezenfektan dan ibarettir. O da dün dağıtılmaya başlanmıştır. Başta okullarda hijyeni sağlayacak personel olmak üzere okulların ihtiyaçlarının acilen karşılanması gerekmektedir. Bunun için de okullara ödenek aktarılmalıdır.” denildi.

  SORUMLULUK SINAVLARINDA TEDBİR BELİRSİZLİĞİ

  “31 Ağustos tarihinde liselerde sorumluluk sınavları başlayacak. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında bütün öğrenciler üst sınıfa geçmişlerdi. Öğrenciler birinci dönemden kalmış oldukları derslerden sorumluluk sınavlarına girecekler. Çok sayıda öğrencinin bu sınavlara gireceği bilinmesine rağmen bu sınavların hangi tedbirler alınarak yapılacağı bilinmemektedir. Bu konuda öğretmen, veli ve öğrencilerin kaygıları artmıştır. Sınavlardan önce okullarda fiziki mesafenin korunduğu sınav düzeni oluşturulmalı ve gerekli dezenfektan, maske vb ihtiyaçlar giderilmelidir” ifadelerine yer verildi.

  “ÖĞRENCİ VE EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN SAĞLIĞI KORUNMALI” 

  Açıklamada; “Eğitim Sen olarak okulların başlatılmasına karşı değiliz. Biz bilim insanlarının önerileri doğrultusunda bütün tedbirlerin alınmasını, öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin sağlıklarının korunmasını ve sağlıklı bir eğitim ortamı oluşturulduktan sonra yüzyüze eğitimin başlatılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.  25 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile kamu çalışanlarına uzaktan ve dönüşümlü çalışma olanağı tanınarak bu süre içerisinde idari izinli sayılmalarına dönük bir düzenleme yapıldığına da dikkat çekilerek;

  “Bu kararnamenin kendisi dahi salgında gelinen aşamanın ciddiyetini göstermektedir. Sağlıklı karar verebilmenin ön koşulu geçerli ve güvenilir bilgiye sahip olmaktır. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumların bu dönemde tüm bilgileri şeffaf olarak kamuoyu ile paylaşması gerekmektedir. Cumhurbaşkanlığı genelgesinin eğitim alanında nasıl uygulanacağı ile ilgili MEB ve YÖK sendikalarla bir araya gelmeli ve uygulama ile ilgili geniş bir toplumsal mutabakat sağlanmalıdır” denildi.

  Etiketler: