İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » SAĞLIK » COVID 19 » Eğitim Sen uyarmıştı: Görevlendirilen öğretmen hayatını kaybetti

Eğitim Sen uyarmıştı: Görevlendirilen öğretmen hayatını kaybetti

  Antalya Sokakları – Eğitim Sen geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, öğretmenlerin zorunlu olarak Vefa Grupları’nda tedbir alınmadan görevlendirildiğini duyurarak, uyarıda bulunmuştu. Tedbirsizlik Vefa Grubu’nda görev olan bir öğretmenin canına maloldu.

  Eğitim Sen Antalya Şubesi Başkanı Nurettin Sönmez tarafından yapılan açıklamada “Vefa Gruplarında görevlendirmeler gönüllülük temelinde olmalı, görevlendirilenlerin sağlığını koruyacak tedbirler alınmalıdır. 65 yaş üstü yurttaşlarımızın gereksinimlerini karşılamak için yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesine dayanılarak kurulan “Vefa Gruplarında” öğretmenlerin görevlendirilmesi ile ilgili görüşlerimizi ve kaygılarımızı daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık.” denildi.

  GÖREVLENDİRMELERDE ÖNLEM ALINMIYOR

  Nurettin Sönmez uyarılara rağmen zorunlu görevlendirmelerinin sürdüğünü belirterek “Ancak, yaptığımız uyarılara rağmen İlimizde de Kepez ilçesi başta olmak üzere birçok ilçede resen görevlendirmeler yapılmaktadır. Hiçbir sağlık önlemi alınmadan, gerekli koruyucu malzeme verilmeden öğretmenlerin para dağıtımında vb. işlerde görevlendirildiğini görmekteyiz.” dedi.

  BİR ÖĞRETMEN HAYATINI KAYBETTİ

  Nurettin Sönmez “Bu kaygılarımızın ne kadar haklı olduğunu gösteren gelişme ne yazık ki İstanbul Küçükçekmece’de yaşandı. Küçükçekmece Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu müdürü Cemil Mutlu, oluşturulan “Vefa Grubu’nda” hiçbir sağlık önlemi alınmadan görevlendirilmiş ve koronavirüse yakalanarak 20 Nisan günü hayatını kaybetmiştir.” şeklinde belirtti.

  GÖREVLENDİRMELER GÖNÜLLÜ VE TEDBİRLE GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR

  Uyarılarını yineleyen Nurettin Sönmez “Eğitim Sen olarak böylesi bir süreçte yardımlaşmanın, dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamakla birlikte insan sağlığının korunması için gerekli önlemlerin alınmasını da o kadar önemsiyoruz. Bu nedenle yetkilileri bir kez daha uyarmak istiyoruz. “Vefa gruplarında” görevlendirmeler gönüllülük esasına göre yapılmalıdır. Görevlendirilenlerin hayatlarını ve sağlıklarını koruyacak tatmin edici önlemler gecikmeden almalıdır.” dedi

  Etiketler: