İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » EMEK » SES Antalya Şubesi: Pandemiyle mücadelede ayrımcılık olmaz

SES Antalya Şubesi: Pandemiyle mücadelede ayrımcılık olmaz

  Antalya Sokakları- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi üyeleri; Üniversite Hastanelerinde çalışan sağlık emekçilerine ek ödemeler konusunda ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla alkışlı protesto eylemi düzenledi.

  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A Blok önünde toplanan SES üyeleri adına açıklama yapan Şube Eş Başkanı Şükran İçöz “Pandemi süresinde tüm riskleri göze alıp mücadeleyi sürdüren sağlık emekçilerinin emeği Üniversite Hastanelerin ekonomik sıkıntıları var denilerek gasp edilemez. Hükümetin bir an önce tüm giderleri göz önünde bulundurarak üniversite hastanelerine yeterli kaynak aktarması gerekmektedir. Üniversite hastaneleri de öncelikle kaynaklarını sağlık emekçilerinin hak edişlerine harcamak zorundadır.  Sağlık emekçilerinin hakkı olan üç ay tavandan ek ödemeleri tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ödenmelidir” dedi.

  HAKSIZLIK DERHAL GİDERİLMELİDİR 

  Üniversitesi hastanelerin salgın döneminde Covid-19 hastalarının tedavi edildiği yoğun hastaneler olduğunu söyleyen İçöz ”Küresel salgının ortaya çıkması sonrası Sağlık Bakanı tüm sağlık emekçilerine üç ay boyunca tavandan ek ödeme vereceğini ilan etmiş ve 24.03.2020 tarihli resmi gazetede gerekli mevzuat değişikliği yapılmıştır. Üniversite hastanelerinin pandemi hastanesi olmaları ve elektif vaka kabul etmemesi nedeniyle döner sermaye gelirlerindeki azalma öngörülerek aynı dönemde Maliye Bakanlığı tarafından Üniversite Hastanelerinin destekleneceği ilan edilmiştir. Ancak süreç bu şekilde gelişmemiş, 54 kamu üniversitesinde görev yapan sağlık emekçilerine Mayıs ayı gelmesine rağmen Mart ayı tavandan ek ödemesi yapılmamıştır. Üniversite hastanelerinde görevli 130 binden fazla sağlık emekçisi bu durumdan kaynaklı hak kaybına uğramıştır. Ve bu haksızlık derhal giderilmesi gerekmektedir.”dedi.

  HASTANEYE YETERLİ KAYNAK AKTARILMALI

  Ekonomik sıkıntılar var denilerek sağlık emekçilerinin haklarının gasp edildiğinin vurgusunu yapan İçöz ”Hükümetin bir an önce tüm giderleri göz önünde bulundurarak üniversite hastanelerine yeterli kaynak aktarması gerekmektedir. Üniversite hastaneleri de öncelikle kaynaklarını sağlık emekçilerinin hak edişlerine harcamak zorundadır.  Sağlık emekçilerinin hakkı olan üç ay tavandan ek ödemeleri tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ödenmelidir.” ifadelerine yer verdi.

  TEMEL ÜCRETLER ARTTIRILMALIDIR

  Döner sermaye ödemelerinin sağlık emekçilerinin ekonomik kayıplarını arttırdığı dile getiren Şükran İçöz ”Yaşanan bu son gelişme de göstermektedir ki, döner sermaye kapsamındaki ek ödemeler sağlık emekçilerinin ekonomik kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Nihayetinde pandemi ile mücadele kapsamında uygulanan tavandan ödeme mağduriyetleri ve adaletsizliği gidermemiş, aksine arttırmıştır. Yapılması gereken temel ücretlerin artırılmasıdır. En düşük temel ücret yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır. Pandemi süresince tüm sağlık emekçilerine çift maaş verilmeli, bir yıl süresince yıpranma payı ve 1 derece ilerleme ve 3600 ek gösterge hakkımız verilmelidir.”diyerek açıklamayı sonlandırdı.

   

   

   

   

  Etiketler: