İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » EMEP’li kadınlar meclisteki şiddeti kınadı Enç’in ceza almasını istedi

EMEP’li kadınlar meclisteki şiddeti kınadı Enç’in ceza almasını istedi

  Antalya Sokakları – Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında Aylin Nazlı Aka’nın kendini mikrofona kelepçelediği eylemin ardından meclis, başta Antalya Milletvekili GÖkçen Enç olmak üzere, AKP’li kadın vekillerin şiddet eylemine sahne olmuştu. Emek Partisi Antalya İl Örügütü’nden kadınlari, mecliste tekme ve yumruk savurarak Aylin Nazlı Aka’ya ve diğer vekillere saldırıan Enç’in Meclis tarafından cezalandırılmasını istedi.
  Emek Partisi Antalya İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan EMEP Kadın Bürosu Üyesi Aynur Seyrek, Gökcen Özdoğan Enç’in mecliste şiddet uyguladığına dikkat çekti.

  Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında, bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka’nın kendini kürsüye kelepçeleyerek değişiklik teklifini protesto ettiğini hatırlatan Seyrek, “Gökcen Özdoğan Enç’in ilk şiddet gösterisi değil. Mecliste ‘Köpek giremez’ diye pankart açtı. Aslında bu da psikolojik bir şiddettir. Diğer vekillere bir gözdağıydı. Yaşananların takipçisi olacağız” diye konuştu.

  Aynur Seyrek açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Gökçen Özdoğan Enç’in Aylin Nazlı Aka’ya tamamen utanç verecek davranışlar sergileyerek fiziksel şiddet uygulamasına ekranlardan tanık olduk. CHP Milletvekili Şafak Pavey’in protezi yerinden çıktı. CHP’li Melike Basmacı’nın kolu çıktı, HDP’li Pervin Buldan tekmelendi,HDP’li Burcu Çelik de benzer şekilde darp edildi.

  Muhalif herhangi bir sese tahammülü olmayan AKP Milletvekillerinin referanduma gidişi engelleyecek her yolu denemelerinin ve AKP’li kadınların kendilerine muhalif olan kadınlara şiddet uygulayabilecek derecede kin kusmaları başkanlık sistemini farklı yaşam alanlarında kadınlara uygulamak istedikleri gerici baskıların da ayak sesleridir.

  Çocukların tecavüze uğramasını “bir seferden birşey olmaz” olarak değerlendiren, kadınların herkes içinde kahkaha atmaması gerektiğini savunan AKP Milletvekilleri, mecliste şiddet gösterisi yapan kadın milletvekilleri övdüğünü dile getiren Seyrek:

  “Erkek vekiller tarafından yaşatılan erkek dili, eril şiddet malesef bugün kadın vekiller tarafından yaşatılmıştır. Mecliste yaşanan bu kavga tüm Türkiye’de yaşanan sorunların fotoğrafıdır. Sonuç olarak bu hükümetin çözemediği toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunların özetidir.

  Referanduma gitmekte neden bu kadar acele ediliyor, eşit olmayan şartlarda propogandayla kendilerini güvence altına mı almaya çalışıyorlar. Emek Partili Kadınlar olarak bu yaşananların akılcı bir açıklaması olduğunu düşünmüyoruz. Tüm yaşam alanlarında, bütün emekçilere her fırsatta başkanlık sistemine neden karşı çıkmamız gerektiğini anlatmaya devam edeceğiz.

  Emek Partili kadınlar olarak mecliste yaşananlardan üzüntü duyduğumuzu belirtiyoruz. Şiddete uğrayan vekillerin yanındayız”.

   

  Aynur Seyrek