İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » Erkek adalet tekerrür etti: Tecavüzcü alt sınırdan ceza aldı

Erkek adalet tekerrür etti: Tecavüzcü alt sınırdan ceza aldı

    Antalya-  Kaş’ta 2009 yılında yatılı okulda okuyan S.K., burada tecavüze uğradı. İlk soruşturmadan sonra savcılık konuyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Fakat aile Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma derneğine ulaştı, yardım talep etti. Yardım talebi üzerine bir araya gelen kadın avukatlar, feministler dosyaya sahip çıktı.

    “ERKEK ADALET TEKERRÜR ETTİ”
    Bugün Elmalı’da görülen karar duruşmasında, tecavüzcüye 5 ay ceza verildi. Duruşma çıkışı avukatların yaptığı açıklama; “Bugün yine erkek adaletin tekerrür ettiğini gördük. Bu davada bir kez daha Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının ihlaliyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. 7 yılın sonunda geldiğimiz nokta erkek adaletin tekrar tekerrür ettiği, sanıkların cezasız bırakıldığı, mağdurların yargılandığı durumla karşı karşıyayız.” denildi.

    “ADALET BU ŞEKİLDE TECELLİ ETTİKÇE BAŞKA MAĞDURLAR YARATILACAK”

    “7 yıllık mücadelenin sonunda Sulh Ceza’da açılmış bir dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanır aşamaya getirmiş durumdayız. Bu mücadeleyle inanıyoruz ki, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ihlal başvurusu yapacağız. Ancak bu mağdurun ne de bizleri vicdanını rahatlatmayacak. Çünkü adalet bu şekilde tecelli ettiği sürece kadınlar şiddetten korunamayacak, başka mağdurlar yaratılacak bu sistemde. Dolayısıyla bu toplumsal anlamda verilmiş bir adaletsiz bir karardır” ifadelerine yer verildi.