İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » “Gazetecilik suç değildir”

“Gazetecilik suç değildir”

  Antalya Sokakları- Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma eylemine katıldığı için önceki gün tutuklanan Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı için ÇGD Akdeniz Şubesi’nin çağrısıyla Attalos Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Mustafa Sözen tutuklamaları, ‘Dayanışmayı kelepçelemeye çalışan bu karar siyasidir’ şeklinde niteledi.

  ‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE KELEPÇE’
  Özgür Gündem Gazetesi ile başlatılan bir günlük dayanışma eylemine katılan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in tutuklanmasının ardından Antalya’da Çağdaş Gazetececiler Derneği Akdeniz Şubesi çağrısıyla basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı okuyan ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Mustafa Sözen; tutuklamaların Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne kelepçe vurulması anlamına geldiğini vurguladı. Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi genel yayın yönetmenliğini üstlenme kampanyasına katıldığı için haklarında soruşturma başlatılanların sayısının 40’a yaklaştığını ifade eden Sözen, ‘. Öncelikle belirtmek istiyoruz ki bir gazete ile dayanışma eylemi sonucu gerçekleştirilen bu tutuklamalar Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne kelepçe vurulması anlamına gelmektedir’ dedi.

  CEZAEVİNDEKİ GAZETECİLERİN SAYISI 39’A YÜKSELDİ
  Sözen şöyle konuştu, ‘İnsan hakları alanındaki mücadelesiyle bilinen Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar ve gazeteci Ahmet Nesin ile 20 yıldır Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Türkiye temsilciliğini yürüten, bu süreçte her başı sıkışan gazetecinin her zaman yanında olan, gazetecilik ve meslektaşları için mücadele eden gazeteci arkadaşımız Erol Önderoğlu Özgür Gündem’in nöbetçi editörleri oldukları için savcılığın açtığı soruşturmanın ardından tutuklandı. Son tutuklamalarla birlikte, Türkiye’de cezaevlerindeki gazetecilerin sayısının 39’a yükseldiğine dikkat çeken Sözen, tutuklu gazetecilerden birinin Antalya’dan olduğunu, Dicle Haber Ajansı Muhabiri Feyyaz İmrak’ın haber çalışmaları nedeniyle tutuklu olarak yargılandığını hatırlattı.

  ‘GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR’
  Sınır Tanımayan Gazeteciler’in Türkiye temsilcisinin de tutuklanmış durumda olduğunu beliten Sözen;. ‘Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması, temel demokrasi ve hukuk ilkelerine, basın ve ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına aykırıdır. Dayanışmayı kelepçelemeye çalışan bu karar siyasidir. Gazeteciliğin, özgür haberciliğin savunusunu terör propagandası olarak nitelemek, ifade özgürlüğünü iktidarın hoşuna gidenleri yazmaya indirgeme çalışmasıdır, hiçbir şekilde kabul edilemez. Gazetecilik suç değildir. İnsan haklarının takipçisi olmak suç değildir. Dayanışma suç değildir. Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı’ya yöneltilen suçlamaları reddediyor, onlarla birlikte hapisteki tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz. Baskıya ve korkuya teslim olmayacağız. Herkesi dayanışmaya, savaşa inat barış dilini kurmaya ve cezaevlerindeki gazetecilere sahip çıkmaya çağırıyoruz’ dedi