İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » EMEK » Harçlığını çıkarmak için çalışan üniversite öğrencisine saldırı

Harçlığını çıkarmak için çalışan üniversite öğrencisine saldırı

  Antalya –  DHA’nın haberine göre Antalya’da üniversite öğrencisi 24 yaşındaki Şuayip Çiftci, harçlığını çıkarmak için çalıştığı stadyum büfesinde su ve çay fiyatlarına tepki gösteren bir taraftarın üzerine 20 litrelik kaynar suyu dökmesi sonucu haşlandı.

  Olay, geçen pazar günü Antalya Stadyumu’nda oynanan, sahaya atılan patlayıcı ve yanıcı maddeler nedeniyle olaylı geçen Göztepe- Eskişehirspor maçında meydana geldi. Akdeniz Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Şuayip Çiftci, üç arkadaşıyla birlikte maç günü statta 50 TL yevmiye karşılığında görev aldı. Daha önceki maçlarda da büfede çalışan Çiftci ve kendisi gibi öğrenci olan iki arkadaşı maçtan önce saat 15.00’te büfelerin başına geçti.

  Kağıt bardak çayın ve 180 ml’lik küçük suyun 2 TL’ye satıldığı büfeye tepki gösteren taraftarların öfkesine Çiftci ve arkadaşları, “Biz de öğrenciyiz, harçlığımızı çıkarmaya geldik. Bize söylenen fiyatlar üzerinden satış yapıyoruz” diyerek yanıt vermeye çalıştı.

  Şuayip Çifci, maç süresince bulunduğu alandaki yaklaşık 1000 taraftarın sözlü ve fiziki şiddetine maruz kaldığını ve çok zorlandıklarını söyledi. Çiftci, şöyle konuştu:

  Ek kazanç için maça gidiyordum. Satışlara başladık. İnsanlar fiyatları çok buldu. Suyun fiyatlarına itiraz edip ‘Bu su 2 TL mi olur? Dışarıda 50 kuruş’ dediler. Her şeyin fiyatına tepki gösterdiler. Biz de anlayışla güler yüzle cevap verdik. Açık çıkarsa bizden kesileceğini söyledik. Aldıklarında bile hakaret ettiler, ‘Allah belanızı versin, hakkımız haram olsun’ dediler. Küfür edenler de oldu.

  Taraftarların maçın ilerleyen her dakikasında daha da sinirlenip gerildiğini belirten Çiftci, korkan arkadaşlarından birinin büfenin kepengini kapatmaya çalıştığını söyledi. Kepengin kapanmasına da tepki gösteren taraftarlar arasından bir kişinin bir anda gözünün döndüğünü söyleyen Çiftci, “Biri bağırınca hepsinin gözü bir anda karardı. Aralarında iyi insanlar da vardı. Aralarından biri beni çağırdı, korktuğumdan gitmedim. Biri geldi önümdeki plastik kasayı bana doğru itti. Sonra geldi çay kazanını kafamdan döktü. İçerisinde 20 litre kaynar su vardı. Can havliyle yere düştüm, tişörtümü çıkardım” dedi.

  Harçlığını çıkarmak isterken ölümün eşiğinden döndüğünü, en büyük hayallerinden biri olan Akdeniz Üniversitesi mezuniyet törenine katılamadığını belirten Çiftci, şöyle konuştu:

  Taraftarlar arasında madde kullanan, alkollü olanlar vardı. Mezuniyet törenim vardı. Bir öğrencinin en büyük hayalidir. Ancak, ben katılamadım. Bilincim yerine gelince herkese ‘İz kalacak mı?’ diye sordum. İlk aynaya baktığımda kendimden korktum. Ne niyetle geldim nerelere düştüm. Bana bunu yapan şu an dışarıda mutlu geziyor. Benim her gün burada çektiğim acıyı bilmiyor. Bir an önce onun yakalanmasını istiyorum, gözlerime gelebilirdi daha kötü şeyler olabilirdi.

  Kendisine bunu yapan taraftar grubundan şikayetçi olduğunu belirten Çiftci, ailesinin Eskişehirspor Kulübü’nü aradığını ancak hiçbir yetkiliye ulaşamadığını söyledi.

  Kaynak: Sendika.org