İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » ‘Hayır’ diyenleri tehdit eden savcı FETÖ davasına görevlendirildi

‘Hayır’ diyenleri tehdit eden savcı FETÖ davasına görevlendirildi

  Antalya- Sosyal medya hesabından’Hayır’ oyu veren vatandaşları tehdit ettiği ortaya çıkan savcı Cevdet Kayafoğlu’nun FETÖ Emniyet yapılanmasıyla ilgili 78 polisin yargılandığı davaya görevlendirilmesi avukatların tepkisine yol açtı.

  Antalya 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada  Cevdet Kayafoğlu’nun sosyal medya hesabından referandumda ‘Hayır’ diyecek seçmenleri tehdit etttiği paylaşıma avukat Münip Ermiş ve Mücahit Gündoğdu tepki gösterdi. Mücahit  Gündoğdu ile Münip Ermiş, sosyal medyadaki paylaşımlarıyla gündeme gelen, idari görevi bulunan bir başsavcı vekilinin böyle bir davada görev alamayacağını belitti. Ancak mahkeme heyeti kanunlara göre davalarda birden fazla savcının görevlendirilmesinde sakınca bulunmadığını bildirdi.

  Sanıklardan Hüseyin K.’nın avukatı olduğunu dile getiren Mücahit  Gündoğdu, hakkında inceleme yapılmasına karar verilen ve idari görevi bulunan bir başsavcı vekilinin duruşmada görevlendirilmesini doğru bulmadıklarını söyledi.
  Avukat Münip Ermiş de Cevdet Kayafoğlu’nun orada yer almasının avukatlar arasında ciddi rahatsızlık yarattığını söyledi.

  Münip Ermiş ise, “Tabii ki yargılama sisteminde birden fazla savcı yer alabilir. Buna hukuki olarak hiçbir engel yoktur. Ama idari yetki kullanan bir başsavcı vekilinin duruşma salonunda diğer savcıyla birlikte yer alması, bu yargılamanın idarenin gözaltına alınmasının göstergesidir.  Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi savcısı son derece çalışkan bir savcıdır. Şimdiye kadar dosyaya hazırlıksız çıktığını görmedik. İdari görevi olan bir başsavcı vekili yerine, anayasal düzen suçlarına bakan savcılar görevlendirilebilirdi. Biz tepkimizi mahkemeye iletince sayın başsavcı vekili de söz alarak, sosyal medya paylaşımı ile ilgili ‘Bu benim özel hayatımdır’ dedi” diye konuştu.

  Etiketler: