İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » HDP Antalya il örgütü ‘4 Kasım Siyasi Darbesini’ protesto etti

HDP Antalya il örgütü ‘4 Kasım Siyasi Darbesini’ protesto etti

  İki yıl önce HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve grup başkanvekillerinin tutuklanmasını, HDP Antalya il örgütü, basın açıklaması ile protesto etti

  Antalya – İki yıl önce 4 Kasım 2016 tarihinde, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ; Grup Başkanvekilleri, İdris Baluken ile Çağlar Demirel ve 11 HDP’li milletvekili gece yarısı bir operasyonla gözaltına alınıp tutuklandılar. Aradan geçen süre zarfında 4 Kasım 2016’dan bu yana HDP Eş Genel Başkanları dahil, 16 milletvekili daha tutuklanmıştı. 9 HDP’li milletvekili ise hala cezaevinde bulunmaktadır.

  ”TÜRKİYE SİYASİ TARİHİNE 4 KASIM SİYASİ DARBESİ OLARAK GEÇMİŞTİR”
  ”Türkiye siyaset tarihine 4 Kasım Siyasi Darbesi olarak geçmiştir. Bu, demokratik siyasete vurulan büyük bir darbe olsa da, mücadele geleneğimiz açısından maruz kaldığımız ilk operasyon değildir.” açıklamasında bulunan HDP Antalya il örgütü Eş Başkanı Songül Şarklı cümlelerine, ”Kendi siyasi hesaplarına ve bölgesel emperyal heveslerine Türkiye halklarının özgür, eşit ve ortak yaşamını kurban eden AKP Genel Başkanı Erdoğan ve onun güdümüne sokulmuş devletin bütün kurumları, 4 Kasım 2016’da olduğu gibi, bugün de açık bir şekilde suç işlemeye devam etmekte, partimize yönelik hukuk dışı saldırılarını sürdürmektedir. Türkiye toplumunu büyük bir yıkıma götüren bu anlayışın önünde durmak ve buna karşı en geniş toplumsal ve siyasal mücadele hattını kurmak, dün olduğu gibi bugün de siyasal varlığımızın gereğidir.” şeklinde devam etti.

   

  ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘HDP umuttur’ sloganları atılan basın açıklaması protestosu, Songün Şarklı’nın ”Halklarımızın emeği, iradesi ve oylarıyla temsil hakkını kazanan vekillerimiz şahsında partimize yapılan bu siyasi darbeyi protesto ediyoruz. 4 Kasım Siyasi Darbesi’nden 2 yıl sonra bir kez daha belirtiyoruz ki, demokratik siyaseti tasfiye ve zulüm operasyonlarına asla teslim olmayacağız. Halkımızın demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinin kararlı neferi olacağımızın sözünü veriyoruz.” sözleriyle noktalandı.