İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » HES projeleriyle zehirlenen Köprüçay

HES projeleriyle zehirlenen Köprüçay

  Antalya- En önemli rafting merkezlerinden biri olan Köprüçay’da yıllardır süren HES projeleri yüzünden ani balık ölümleri yaşanıyor.

  Yıllardır zehirlenen Köprüçay’ın durumuna ilişkin konuşan Tirkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, “Eğer balıklar hastaysa, yaşadıkları ortam da hastadır. Artık birbirimizi kandırmaktan vazgeçip bir an önce sorunun temelinde yatan nedenlerle yüzleşelim. Köprüçay’daki HES inşaatları yüzünden nehre betonlar, hafriyatlar döküldü, nehrin ekosistemi bozuldu. Su canlılarının üzerine adeta ‘ölü toprağı’ örtüldü. Artık yeter! İnsanlar, kendilerinin de doğanın bir ürünü olduğunu anlayarak haddini bilmeli” dedi.

  GERÇEK SORUNLAR ÖRTÜLÜYOR
  “Köprüçay üzerindeki HES projelerinin daha nehre döktüğü beton kalıntılarıyla ilgili görüntüler daha hafızalarımızdaki canlılığını koruyor. Ayrıca nehrin daha yukarı kısımlarındaki çamurlu rengi aslında fazla söze gerek bırakmayacak kadar durumu ortaya koyuyor” diyen Kesici, balık ölümleriyle ilgili yetkililer bir açıklama yapacaklarını ama hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyledi.kasımlarhes53

  Yıllardır yetkililerin aynı açıklamaları yaptığına işaret eden Kesici, “Adeta hepsi tek bir kalemden çıkmışcasına yapılan resmi açıklamalar, Bafa Gölü’nde, Eğirdir’de, Menderes’te, Sapanca’da, Nilüfer Çayı’ndaki balık ölümleriyle ilgili gerçek sorunların üstünü örtmekten öte bir anlam ifade etmiyor. Oysa su kaynaklarımız büyük bir vurdumduymazlıkla salt ekonomik kaygılar uğruna hızla kirletiliyor. Yaşamın gerçek kaynağı olan bu alanlar adeta çöplüğe dönüştürülüyor. Artık birbirimizi kandırmayalım” dedi.

  BALIKLARIN YAŞADIKLARI ORTAM HASTALIKLI
  Kesici, Köprüçay’daki HES projelerinin inşaatında kullanılan patlayıcıların ve diğer kirleticilerin nehre verdiği zararı görmezden gelerek açıklamalarda bulunmanın yetersiz olduğunun altını çizdi.  Balık ölümlerini açıklamak için yapılan çeşitli uygulamaların yetersiz olduğunu söyleyen Kesici,”Köprüçay’ın 100 ayrı noktasından örnek alsanız ‘bu su temiz’ denilebilir, yine aynı şekilde 100 farklı noktasından örnek alsanız, ‘bu suda canlı yaşamaz’ da diyebilirsiniz. Bu nedenle bir noktadan su örneği alıp ‘oksijen seviyesi normal görünüyor’ demek buradaki balık ölümlerini açıklamak için yeterli değildir. Eğer balıklar hastaysa, yaşadıkları ortam da hastadır.” 

  koprucay23

  Isparta sınırlarında, Dedegöl Dağından doğan ve Antalya’nın Serik ilçesinde denize ulaşan Köprüçay’ın bir bölümü Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde kalıyor. Ancak nehrin ana kaynağı üzerinde, Isparta ve Antalya sınırlarında inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesi, bölgedeki en önemli kirleticilerin başında geliyor. Yöre köylülerinin iddiasına göre baraj inşaatında son günlerde yaşanan sorunlar nedeniyle iletim tünelinin olduğu bölgeye kamyonlarla çimento taşınarak sorun giderilmeye çalışılıyor. Daha önce HES inşaatından nehre dökülen beton artıkları nedeniyle yüklenici firmaya idari para cezası uygulanmıştı

  Kaynak: Yusuf Yavuz

  Etiketler: