İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » 2 Bin kişiye hizmet veren aşevinin bağış hesabı kapatıldı

2 Bin kişiye hizmet veren aşevinin bağış hesabı kapatıldı

  Antalya – Evlerinden çıkamayan yoksul insanlara yemek yardımında bulunan Muratpaşa Belediyesi’nin aşevi yardım hesabı İçişleri Bakanlığı kararı ile kapatıldı.

  Belediye olarak aşevinde yıllardır yoksul insanlara yemek hizmeti verildiğini belirten Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Aşevi hesabımız şartlı bağış hesabıydı. Biz öncelikle bu hesabı kapatmadık çünkü İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı kararnamenin kapsamına gireceğini düşünmedik” diye konuştu.

  SALGIN SONRASI KAPASİTE 2 KAT ARTTIRILDI

  Kendisinin de bir hukukçu olduğunun altını çizen Ümit Uysal, bağış alınmasında hukuki bir engel bulunmadığını söyledi. Daha önce yemek dağıtım kapasitesinin 950 olduğunu, salgın sonrasında 2 bine çıkartıldığını belirten Ümit Uysal, şunları söyledi “Belediyemiz aşevi, uzun yıllardan beri hizmet vermektedir. Aşevimize önceki yıllarda Adalya Vakfımız hesabından bağış alınıyordu. Şu an içinde bulunduğumuz süreçte, gerçek ihtiyaç sahibi komşularımıza destek olmak amacıyla belediyemiz adına; doğrudan şartlı bağışı tarif edip 2 hesap açmıştık. Bağışta bulunan komşularımıza, meclisimizden aldığımız yetkiyle bağış kabul tebliği yapmaya hazırlanırken, İçişleri Bakanlığı genelgesi yayımlandı. Şartlı bağış şeklindeki uygulamamız tamamen yasal olduğu için Genelgenin bizi kapsamadığını düşündük.”

  “AFET ZAMANINDA DAHİ BİRLİK OLUNAMADI”

  Uysal, son olarak, “Mülki idare, genelgenin istisna tarif etmediğini belirterek hesapları kapatmamızı istedi. Biz de; 1 gün bekledikten sonra hesapları kapatmak durumunda kaldık. Afet zamanında dahi birlik olunamadı. Afet zamanında dahi siyasi kaygılarla hareket edildi. Türkiye, tarihte hiç bu kadar ayrıştırılmamıştı. Üzgünüz” açıklaması ile sözlerini noktaladı.

  Haber: Sözcü / İsmail Akın