İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » İki şirket anlaştı, yüzlerce işçi mağdur

İki şirket anlaştı, yüzlerce işçi mağdur

  Antalya Sokakları Özel – Antalya’da 40’ı aşkın şubesi olan 1E1 marketler zincirinin 29 mağazasının CarrefourSA tarafından satın alınmasıyla 5 yüzü aşkın çalışan, işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

  Carrefour, geçtiğimiz ay, 2015’in ikinci satın alma hamlesine imza atarak Antalyalı 1e1 Marketleri’nin 29 mağazasını bünyesine katmak üzere anlaşmaya vardı. Çalışanlardan edinilen bilgiye göre, Carrefour kriterleri bir çok kişiyi işsizlikle karşı karşıya bıraktı. Görüştüğümüz çalışanlar,  mevcut iş yerinin,  56 gün içerisinde iş bulmaları için ihtar verdiğini, bu süre boyunca yeni iş arayıp, buldukları takdirde ayrılabileceklerini beyan ettiğini söyledi.

  Beş yıldır firma çalışanı olan, 42 yaşındaki kasiyerlik yapan bir işçiden aldığımız bilgilere göre ortaokul mezunu olanlara Carrefour firması istihdam sağlamıyor. İsmini vermekten imtina eden çalışan; “Yetişmiş kaliteli elemanlar varken dışarıdan eleman almayacaklarını söylediler, bizim bütün bilgilerimiz onların maillerinde var, ben ortaokul mezunuyum, bana lise mezunu çalışan istiyoruz dediler.  Ama, lise mezunu olan arkadaşlarımı bile işe almadılar, üniversite mezunu olan müdürler var onları da almadılar ki İstanbul’da 35 tane yetişen müdürleri varmış, onlar gelecekmiş, dışarıdan 1200 tane personel aldıklarını biliyorum” dedi.

   

  “DİPLOMAM YOK, EMEĞİM VAR”

  “ Ben gittim görüştüm ortaokul mezunusunuz bizim kriterlerimiz vardır,  sizinle olmaz dediler. Bu saatten sonra da onlar bana gelip ben sizinle çalışmak istiyorum dese de ben gidip çalışmam orada. İnsanlar ne yapacaklar, iş bulabilecekler mi hiç bunu göz önünde bulundurmadılar. Benim diplomam çalışmayacak, ben kendim çalışacağım benim emeğim var, diplomayı oraya astın mı diploma mı çalışacak” şeklinde konuşan işçi, ağır koşullar altında çalıştıklarını belirtti.

  “ 24 kiloluk koliler var, onları  alıp iki kat yukarı çıkarıyoruz. Biz bu şartlara rağmen çalıştık. 950 tl maaş alınıyor, yemek geliyor ama yol parası yok. Çevre edindiğimiz müşterilerimiz var, aile gibi olduk biz onlarla. Müşterilerimiz bile sizi ortada bıraktıkları için Carrefour’a gitmeyiz artık diyorlar” dedi.

   

  “MAKİNEDEN DEĞERSİZİZ” 

  Görüştüğümüz bir diğer çalışan ise, lise mezunu olmasına rağmen hala Carrefour tarafından görüşmeye çağırılmadığını, ihtar süresinin dolmasına 10 gün kaldığını belirtti. “İhtar süresi verdiler bize, biz kapatıyoruz dediler, ama şimdi benim sürem doluyor, bana diyorlar ki biz bir ay daha uzatıyoruz, yani bana resmen 1 ay işsiz duracaksın deniliyor”ifadelerine yerdi.

  “Bizi dinleyecek birileri yok, gidip de herhangi müdüre, insan kaynaklarına derdini anlatamazsın” şeklinde konuşan işçi,  “Anca geliyorlar sağı solu ölçüyorlar, benim kıyma makinesini aldılar, beni almadılar, valla makineden değersiziz” dedi.

  Konuya ilişkin diğer şube çalışanlarıyla yaptığımız görüşmede ise, iki firmanın yetkililerinin de şubeye geldiği, ancak işe devam etmeleri veya, işin sonlandırılacağına dair herhangi bir bilgi verilmediği belirtildi. Yüzlerce işçiyi ilgilendiren bu durum ise hala belirsizliğini koruyor.