İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KÜLTÜR-SANAT » İleri Tiyatro’dan ilk oyun: Örümcek Kadının Öpücüğü

İleri Tiyatro’dan ilk oyun: Örümcek Kadının Öpücüğü

    İstanbul’da bulunan Önder Babat Politik Tiyatro Topluluğu’nun, Antalya kısmının yürütücülüğünü üstlenen İleri Tiyatro Topluluğu, küçük oyunculuk atölyelerinden gelen, işçi kökenli bir ekipten oluşuyor. 4’ü kadın olmak üzere toplam 8 oyuncudan oluşan bu ekip ve ilk oyunları ”Örümcek Kadının Öpücüğü” hakkında bilgi sahibi olmak için Cafer Yelsalı ile görüştük.

    Antalya Sokakları – İşçi, emek kısmının gözüktüğü ve sınıfa değen bir oyun anlayışları olduğunu söyleyen Cafer Yelsalı, ”Antalya’da geniş bir yelpazeye ulaşmak istiyoruz. Bünyemizde böyle düşünen arkadaşlarımız varsa gelsin. Düşük veya yüksek fark etmeksizin, bir seviyede buluşalım. Bu yüzden bir eğitim planımız var ve bu eğitim zorunluluğuyla hareket ediyoruz.” dedi. Provalarını Tiyatro Emekçileri Dayanışma Derneği’nde alan İleri Tiyatro Topluluğu’nun sahnelemeyi planladıkları 4 oyunları daha var.

    ”DAYANIŞMA OLMAZSA BİRBİRİMİZİ YERİZ”
    Manuel Puig’in romanından uyarlanan Örümcek Kadının Öpücüğü, 70’li yılların Brezilya’sında Marksist bir devrimci ile trans bir bireyin ilişkisini anlatıyor. Günümüzdeki trans bireylere de dokunmayı amaçladığını ifade eden Cafer Yelsalı, tiyatro grupları arasındaki buzların erimesi gerektiğini de vurguluyor. Cafer Yelsalı, ”Dayanışma olmazsa birbirimizi yeriz. Politikleşen Türkiye’de dayanışmayı büyütmeliyiz. Tiyatro, zor ayakta kalan bir daldır. Maddi kaygılar ve günümüz güncel Türkiye’sindeki siyasi durumlar bunun önüne geçmemeli; sanata ağır bir baskı olduğunda sahnede politik iş yapmayanlar bile iş yapamayacak.” diyor. Seyirciye yönelikte konuşan Cafer Yelsalı, ”İlk çağlardan bu yana özelliğini yitirmemiş olan tiyatro, Türkiye’de 3-5 ekip, ‘ben politik iş yapmıyorum’ deyince orijinalliğini yitirmeyecek. Fakat yine de dayanışmak, o arkadaşlarımızı da kapsamak gerek diye düşünüyorum. Tiyatro, herkesi bir çatı altında toplamalı.” açıklamalarında bulundu.

    Örümcek Kadının Öpücüğü, 27 Ekim Cumartesi günü saat 19.00’da Konyaaltı Cemevi’nde sahnelenecek.