İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » Kadınlar ‘Boşanma Komisyonu Raporu’nu tanımıyoruz’ diyerek sokağa çıktı

Kadınlar ‘Boşanma Komisyonu Raporu’nu tanımıyoruz’ diyerek sokağa çıktı

  Antalya Sokakları – Meclis Boşanma Komisyonu Raporu’na karşı tüm Türkiye’de kadınlar sokağa dökülürken, Antalya’da da Kadın Platformu sokağa çıktı. Nafaka hakkının süreye bağlanması, evlilik yaşının 15’e düşürülmesi, çocuğun tecavüzciyle evlendirilmesi, boşanma davalarının uzlaşmaya çalıştırılması, kadınların mesai saatleri dışında şiddete maruz kaldığında karakola gidememesi gibi; kadın ve çocuk haklarına yönelik hak gasplarını içeren maddelerin bulunduğu rapora karşı kadınlar Attalos Meydanı’nda eylem yaptı.

  ‘Boşanma Komisyonunu Tanımıyoruz’ yazılı döviz açan kadınlar, tepkilerini attıkları sloganlar ve yazdıkları pankartlarla ifade etti. ‘Hükümet elini bedenimden çek, Kadın kadındır yarım aklındır’ sloganları atan kadınlar ‘Raporunuz Batsın Kadınlar Yaşasın’, ‘Boşanmayı Değil, Cinayeti Engelle’, ‘Haklarımıza ve Eşitliğimize Dokundurtmayacağız’ yazılı dövizlerle alana gelen kadınlar, boşanma komisyonu maddelerinin kadın ve çocuk haklarına yönelik hak gasplarını meydanda okudu.

  ‘KOMİSYON, AKP’NİN ERKEK EGEMEN POLİTİKANIN YANSIMASIDIR’
  Nafaka Hakkının süreye bağlanması hakkında şu ifadelere yer verildi: “Kadınların nafaka hakkını kısıtlamaya, kadınları boşanmadan caydırmaya, kadınları sosyal yardımlara bağımlı hale getirmeye, aileyi ve toplumu bu yardımlarla şekillendirmeye çalışan AKP’nin erkekler egemen politikalarının Komisyon raporuna yansımasıdır”


  Aile danışmanlığı hizmetlerinin içeriğinin dini temellere oturturlmasını öngeren maddeye ilişkin ise; “CEDAW ve İstanbul Sözleşmeleri ilkeleri doğrultusunda olmalıdır. İlkeler açıktır: Kadın hakları, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması,  ayrımcılık karşıtlığı ve kadınların güçlendirilmesi.  Bu nedenle aile terapisi ve rehberlik hizmetleri verenlerin eğitim alanları, psikoloji, psikolojik danışmanlık, rehberlik, sosyal hizmet, çocuk gelişimi ve eğitimi, sosyoloji, hemşirelik, tıp, öğretmenlik alanları ile sınırlanmıştır. Oysa raporda İlahiyat fakültesi mezunları da bu kapsama alınarak aile danışmanı olarak görevlendirilmek istenmekte, danışmanlık hizmeti dini perspektife oturtulmaya çalışmaktadır” denildi.

  Kadınlar Boşanma Komisyonuna Neden Karşı?
  Detayları buradan öğrenebilirsiniz