İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » DOĞA » Kaş betonlaşıyor: “Belediye acilen denetlenmeli”

Kaş betonlaşıyor: “Belediye acilen denetlenmeli”

  Antalya – Kaş ilçesinde AKP’li Belediye Başkanı Halil Kocaer’in ilçeyi betona boğan uygulamaları turizmcileri ve sivil toplum örgütlerini canından bezdirdi.

  Son iki yıldır korunan alanlar dâhil olmak üzere pek çok alana iş makineleriyle girilerek büyük tahribatların yaşanmasına neden olan uygulamalara imza atan Belediye Başkanı Kocaer’in usule ve kanunlara aykırı uygulamaları tepki çekiyor. Türkiye’nin tanıtım yüzü olan dünyaca ünlü Kaputaş Plajı ile Çukurbağ Yarımadası’nda tahribatlara neden olan uygulamalara karşı açılan davaların avukatı Tuncay Koç, “Kaş ta uzun zamandır olan şeyler İçişleri Bakanlığı ile Antalya Valiliği’nin hiç mi dikkatini çekmemektedir? Devlet yetkililerinin harekete geçmemesi büyük soru işaretidir. Kaş belediyesi acilen denetlenmelidir” diye konuştu.

  6250Tarihi ve doğal değerleriyle Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya’nın Kaş ilçesi, son yıllarda büyük bir rant ve betonlaşma baskısıyla karşı karşıya. Buna bir de AKP’li Belediye Başkanı Halil Kocaer’in imza attığı ilçenin tarihi ve doğal dokusunu tehdit eden peyzaj ve yenileme çalışmaları eklenince alternatif turizmde Türkiye’ye öncü olan Kaş’ta yaşayanlar isyan etmeye başladı.

  4 MİLYONA BİR KENT NASIL ÖLDÜRÜLÜR
  Geçtiğimiz hafta kentsel sit alanı olan Kaş Cumhuriyet Meydanı ve ilçenin simgesi Uzun Çarşı Sokağı ve çevresinde belediyece başlatılan 4 milyon TL maliyetli meydan düzenleme çalışması sırasında kimi ağaçların sökülmesi, tarihi dokuya uygun olmadığı belirtilen zemin kaplama taşları döşenmesi ilçede tepkilere neden oldu. Belediye Başkanı Halil Kocaer’in keyfi uygulamalara imza attığını savunan ilçenin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, çalışmaların durdurularak kamuoyunun onayı ve uzmanların görüşlerinin alınmasını talep etti.

  KAŞLI STK’LAR BETONA KARŞI HUKUK MÜCADELESİ VERİYOR
  Kaş’ın korunan alanlarında belediyece yapılan uygulamalarla ilgili STK’ların ve yurttaşların açtığı davalar ise sürüyor. 3. Derece Doğal Sit Alanı olan Çukurbağ Yarımadası’nda alanın dokusu tahrip edilerek yapılan mesire yeriyle ilgili açılan davanın ardından hazırlanan bilirkişi raporunda, alanın morfolojik yapısının bozulduğuna dikkat çekildi. Raporda ayrıca yaya yolu yerine araç yolu yapıldığı, 6 metrekare olması gereken büfenin daha büyük ve kıyıya yapıldığı kaydedildi.

  DÜNYACA ÜNLÜ KAPUTAŞ PLAJINA VİNÇLE İŞ MAKİNESİ İNDİRDİLER
  Türkiye’nin tanıtım kataloglarında yer alan dünyaca ünlü Kaputaş plajına iş makinelerini indirerek alanda büfe, cafe, WC ve çeşitli düzenlemeler yaparak kumsalı şezlonglarla dolduran Kaş Belediyesinin bu uygulamasına da dava açıldı. Söz konusu davayla ilgili bilirkişi raporunda ise alanda inşa edilen yapıların olması gerekenden büyük olduğu belirtildi. Belediyenin uygulaması sırasında kıyının Kaputaş kıyısının doğal topografyası ve doğal bitki örtüsünün tahrip edildiğine de dikkat çekilerek acilen ‘peyzaj onarım planı’ yapılarak alanın iyileştirilmesi gerektiği kaydedildi.

  halil-kocaerKAŞ’I BETONA BOĞACAK PLANIN YÜRÜTMESİ DURDURULDU
  Yine Kaşlı STK’lar ve yurttaşlarca yargıya taşınan 1/25 bin ölçekli Kaş Çevre Düzeni Planıyla ilgili davanın bilirkişi raporunda da, yeni planda doğal alanların korunmadığı kaydedildi. Sit alanı olan Limanağzı ve Çukurbağ Yarımadası’nın bir bölümünün imara açılmasının uygun olmadığı belirtilen bilirkişi raporunda, ilçedeki orman alanlarının da parçalı olarak turizme verildiğine dikkat çekilerek, planın Kaş’ı korumaktan uzak olduğu kaydedildi. Mahkeme ise bilirkişi raporunu dikkate alarak Kaş’ı betona boğacak olan çevre düzeni planıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

  Kaş’ı betona karşı korumak isteyen STK’ların ve yurttaşların açtığı davaların avukatı Tuncay Koç, yakın zamanda karar çıkması beklenen her üç davada da duruşma günü beklediklerini kaydederek Kaş’ta yaşanan hukuk ihlallerini ve tepki çeken uygulamaları değerlendirdi.

  AV. TUNCAY KOÇ: ‘KAŞ BELEDİYESİ ACİLEN DENETLENMELİ’
  Son yıllarda ardı ardına tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden uygulamalara imza atan Kaş Belediyesi’nin, tarihi ve doğal sit ve sürdürülebilir turizm gibi bir derdinin bulunmadığı görüşünü savunan Koç, “Kaş Belediye Başkanlığı, Kaş’ın bu değerlerini yok ederek sadece kendi yandaşlarına ihale yaratmaktadır. İnceboğaz ve Kaputaş plajları için alınan bilirkişi kararları ve uygulamaların 2863 sayılı Tabiat Varlıklarını koruma Kanununa aykırılıkları saptanmışken, devlet yetkililerinin harekete geçmemesi büyük soru işaretidir. Ayrıca hiçbir yasal izin olmadan Hidayet Koyu’nda yapılan işletmeyi kimler niçin korumaktadır? Kaş’ta uzun zamandır olan şeyler İçişleri Bakanlığı ile Antalya Valiliği’nin hiç mi dikkatini çekmemektedir? Kaş belediyesinin bu hoyrat tutumuna son vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde zararını bütün Kaş halkı ve Türkiye görecektir. Kaş gibi denizaltı ve doğal tarihi güzelliği ünlü bu beldemiz turist çekmeyecektir. Kaş belediyesi acilen denetlenmelidir” görüşünü dile getirdi.

  2940VAİZLİKTEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
  Tepkilerin odağında bulunan AKP’li Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, 76 yaşında eski bir Vaiz. 1989 yılında ANAP’tan belediye başkanı adayı olduğu seçimleri kazanamadı. 2004 yılında AKP’den aday olmak isteyen ancak bu talebi kabul edilmeyen Kocaer bağımsız aday olarak girdiği yerel seçimlerde Kaş Belediye Başkanı oldu. Belediye Başkanı olduktan bir süre sonra da sonra da AKP’ye katıldı. Ancak 2009’da gerçekleşen yerel seçimler öncesinde, bugün de tartışma konusu olan meydan düzenleme projesi başlatan ve Kaş halkından büyük tepki gören Kocaer’in kurul onayı olmadan başlattığı çalışma seçimleri kaybetmesinde önemli bir etken oldu. 2009 yerel seçimlerinde koltuğu CHP’nin adayı Abdullah Gültekin’e kaptıran Halil Kocaer, 2014’teki yerel seçimlerde AKP’nin adayı olarak girdiği seçimlerde ise koltuğunu geri alarak yeniden Kaş Belediye Başkanı seçildi.

  HABER: YUSUF YAVUZ

  KAYNAK: ODATV

  Etiketler: