İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Kayyum atamaları Antalya’da protesto edildi

Kayyum atamaları Antalya’da protesto edildi

  Antalya Sokakları – Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine yapılan kayyum atamaları Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Attalos Meydanı’nda protesto edildi.

  Emek ve Demokrasi Güçleri, Diyarbakır, Van ve Mardin Belediyelerine yapılan kayyum atamalarını protesto etti. Attalos Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına çok sayıda sendika, kitle örgütü ve parti katıldı. Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk okuduğu açıklamada”İlk olarak İstanbul seçim sonuçlarının iptali, arkasında çok sayıda seçilmiş meclis üyesinin haklarının gaspı, belediye başkanlarının mazbatalarının verilmeyişi, muhalefetin kazandığı belediyelere daha ilk aylardan başlayan baskılar AKP/Saray rejiminin seçim sonuçlarını hazmedemediğini göstermişti. Bugün, Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine bugün kayyum atandığını öğrendik.”  dedi.

  HALKIN İRADESİ HİÇE SAYILMIŞTIR
  Açıklamanın devamında”AKP/Saray rejimi seçimin üstünden daha dört ay geçmişken Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan Belediye başkanlarını, İçişleri Bakanlığı’nın yalan ve hukuksuz uydurma gerekçeleriyle görevden almış, halk iradesini hiçe saymıştır. Bu kayyum darbesi Kürt halkının siyasi iradesine açık ve düşmanca bir tutumdur.” denildi.

  Muhalif belediyelerin iktidarın hedefinde olduğuna vurgu yapan Kadir Öztürk “Hepimiz farkında olmalıyız ki bugün bütün muhalif belediye yönetimleri iktidardaki bu faşist ittifakın hedefindedir. Bugün bu faşist saldırganlığı durduramazsak, Van’ın Mardin’in, Diyarbakır’ın yanında durmazsak sıra İstanbul’a, Ankara’ya Antalya’ya gelecektir. Karşımızda ki gerici ve faşist MHP-AKP ittifakı ülkemizde gerginlik ve faşist baskı politikalarını daha da artırmaktan yana tavrını koymuştur.” dedi.

  KARDEŞLİĞİN BAYRAĞINI YÜKSELTECEĞİZ
  Açıklamanın sonunda “Bizler de demokrasinin, barışın ve kardeşliğin bayrağını yükselteceğiz. Görevlerinden alınan belediye başkanlarımıza buradan yanlarında olduğumuzu söylüyoruz.” denildi.