İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Antalya’da 1 yılda %23,48 oranında zam

Antalya’da 1 yılda %23,48 oranında zam

  Antalya Sokakları – Antalya Halkevi, yaptığı açıklamada Antalya’da suya %23,48 oranında zam yapıldığını duyuyarak ‘Geçim sıkıntısındaki halkın daha da ezilmesine yol açmıştır. Halkevleri olarak, geçim sıkıntısı içinde ki halkımızın yoksulluğa, hayat pahalılığına, işsizliğe karşı mücadelesini büyüteceğimize, halkımızı hiçe sayanların, işsizliğe yoksulluğa mahkûm edenlerin yakasını yeni yılda da bırakmayacağımıza söz veriyoruz.” şeklinde belirtti.

  Antalya Halkevi, Antalya’da suya yapılan zamlara dair bir tablo yayınlayarak, son bir yılda %23,48 oranında zam yapıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada “Antalya merkez ilçelerinde 2020 yılının Ocak ayı başında 3,62 TL olan 1 M3 su fiyatı, 2021 yılı Ocak ayı başında 4,47 TL oldu.” denildi.

  Zam detaylarının tek tek açıklandığı açıklamada “Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ve ASAT Genel Kurulunun Eylül 2019 tarihinde aldığı karar gereği, Antalya’da su fiyatları her ay Üretici Fiyatları Endeksi(ÜFE) oranında artmakta. Buna göre 2020 yılında yıllık bazda 1M3 su fiyatının artışı %23,48 oldu. Su faturalarına yansıtılan Çevre Tüketim Vergisi(ÇTV) ise Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından, tüketilen her 1M3 su için 47krş’dan 50krş’a yükseltildi. Bütün bu artışlara göre, vergiler dahil 1M3 suya Antalya’da 2020 başında 5,94 TL ödeyen yurttaşlar, 2021 yılında 7,26 TL ödeyecek.” şeklinde belirtildi.

  ASGARİ ÜCRETE %21, SUYA %23,48 ZAM

  Asgari ücrete yapılan zamdan daha yüksek bir zam geldiği belirtilen açıklamada “TÜİK tarafından açıklanan yıllık enflasyon (TÜFE)yüzde 14,6 olarak gerçekleşirken, Antalya’da Üretici Fiyatları Endeksindeki(ÜFE) artışa bağlanan suya yüzde 23,48 oranında zam yapılmıştır. Suya yapılan zam oranı asgari ücrete yapılan yüzde 21 zam oranını da geçmiştir.” denildi.

  HALKIMIZ GEÇİM SIKINTISI İÇİNDE

  Yapılan zamların halkı geçim sıkıntısına soktuğu vurgulanan açıklamada “Pandemi sürecinin başında alınan göstermelik önlemler dışında bir şey yapılmamıştır. Oysa ülkemizde bütün temel ihtiyaç maddelerindeki enflasyon yüzde otuzları geçerken kentsel kamusal hizmetlere yapılan zamlarda aşağı kalmamış geçim sıkıntısındaki halkın daha da ezilmesine yol açmıştır. Halkevleri olarak, geçim sıkıntısı içinde ki halkımızın yoksulluğa, hayat pahalılığına, işsizliğe karşı mücadelesini büyüteceğimize, halkımızı hiçe sayanların, işsizliğe yoksulluğa mahkûm edenlerin yakasını yeni yılda da bırakmayacağımıza söz veriyoruz.” şeklinde belirtildi.