İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Antalya’da suya ÜFE zammı

Antalya’da suya ÜFE zammı

  Antalya Sokakları – Antalya Halkevi yaptığı açıklamada, Antalya’da Mayıs ayında suya yapılan zammı duyurarak, su faturası hesaplama tablosu yayınladı.

  Geçtiğimiz ay yüksek gelen su faturaları üzerine faturaları incelediğini duyuran Antalya Halkevi, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan kararla 1 Ekim 2019’dan itibaren suya %20 zam yapıldığı, Atık Su ücretinin %35’ten %40’a çıkarıldığı ve her ay Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında 1 metreküp fiyatına zam yapıldığını belirtmişti.

  Yapılan açıklamada “ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, bir açıklama yaparak 2020 yılında aldıkları her hangi bir zam kararı olmadığını ve Nisan ayında tahsil etmedikleri yüzde 20’lik tutarın Mayıs ayında faturalara yansıtıldığı dolayısıyla faturalarda ki yüksek meblağın oradan oluştuğunu açıklamıştı.
  Geçen yılın Eylül ayında, Büyükşehir Belediye Meclisi ve ASAT genel kurulunda 1 Ekim 2019 tarihinden geçerli olmak üzere üçlü zam kararı alınmıştı.
  1- Bir metre küp su fiyatına % 20 zam.
  2- Bir metreküp sudan alınan atıksu ücretinin yüzde 35’den yüzde 40’a çıkarılması.
  3- Her ay Üretici Fiyat Endeksi(ÜFE) oranında 1 metre küp su fiyatına otomatik zam yapılması.” denildi.

  Açıklamanın devamında “İbrahim Kurt’un, Nisan ayında alınmayan yüzde 20 kısmın Mayıs faturalarına yansıtıldığı, 2020’de herhangi bir zam kararı almadıkları açıklaması doğruydu. Ancak geçen yıl alınan büyük zam kararı ve her ay ÜFE’ye endekslenen zam kararı nedeni ile her ay su fiyatları artmaktadır. 2020 yılında suya yapılan zam oranı ise (yılbaşından bu yana ÜFE artış oranında yapılan zamlarla) toplamda yüzde 5,16 olmuştur.” diye belirtildi.


  Antalya Halkevi tarafından yapılan hesaplamada  “Mayıs ayında ÜFE’nin yüzde 1,28 artmasıyla Antalya’da suya da aynı oranda zam yapıldı. Geçen yıl 1 Haziran’da 3 TL olan su fiyatı şu an 3,81TL olmuş durumda.
  Atıksu fiyatındaki artış, yılbaşında ÇTV (Çevre Tüketim Vergisi) oranındaki artış ile birlikte geçen yılın bu dönemine göre su faturalara yansıyan toplam artış yüzde 30,79’dur. 10 m3 su kullanan bir hane geçen yıl 47,64 TL öderken bu yıl 62,31 TL ödememektedir. Faturaya yansıyan artış miktarı 14,67 TL’dir.
  Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl 1 Hazirandan bu yana suya yaptığı zamlarla artış 31,70 olmuştur (faturaya yansıyan su ve atıksu). Aynı dönemde ülkemizde ki enflasyon oranı ise yüzde 11,39 olmuştur.” şeklinde belirtildi.

  ANTALYA’DA SU FİYATI VE FATURA NASIL HESAPLANIR

  Suya her ay ÜFE oranında zam yapıldığını belirten Antalya Halkevi “Antalya’da su fiyatı her ayın ÜFE’si oranında artmakta, bunun sonucu oluşan fiyat net 1 m3 su fiyatını oluşturmaktadır. Bu fiyatın yüzde 40’ı oranında da atıksu parası alınmakta, bunların toplamından alınan yüzde 8 KDV ile elde edilen sonuca ÇTV eklenerek faturaya yansıyan tutar bulunmaktadır. Aşağıda 10M3 su kullanan bir hane için hazırladığımız tabloda artış oranları ve geçen yıla göre karşılaştırma yer almaktadır.” diye belirtti.

  SU HAKTIR SATILAMAZ

  Suyun kamu hizmeti olduğunu ve ücretsiz sağlanması gerektiğini belirten Antalya Halkevi “Belediyelerin ticarete konu ettiği-sattığı iki temel kamu hizmeti olan su ve ulaşım hizmetinin kalitesi ve ücretlendirilmesi hakkında halkı bilgilendirmelerimiz ve halkın ucuz-nitelikli su ve ulaşım hizmetlerine kavuşabilmesi için mücadelemiz devam edecek.” şeklinde vurguladı

   

  Etiketler: