İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Eğitim sistemindeki en büyük sıkıntı atanamayan öğretmenler

Eğitim sistemindeki en büyük sıkıntı atanamayan öğretmenler

  Antalya- Yıllardır var olan öğretmen atamasındaki sistem sıkıntısına tepki için bugün Antalya Atanamayan Öğretmenler Platformu Attalos Meyda’nında basın açıklaması gerçekleştirdi.

  Basın açıklamasını okuyan Elif Coşkun, Türkiye’deki eğitim sistemindeki sıkıntıların en başında atanamayan öğretmenlerin olduğuna dikkat çekti. Atanamayan öğretmenler sorunun ciddiye alınmadığına dikkat çeken Elif Coşkun, “Eğitim sistemindeki ihtiyaç doğrultusunda atama yapılmaması Türkiye’nin kısa süre içerisinde ‘atama bekleyen işsiz öğretmen’ sayısını her geçen gün arttırarak işsiz öğretmenleri büyük bir strese sokuyor. Hatta intihara varan olumsuz sonuçlar doğuruyor” dedi

  ÖĞRETMENLERİN PSİKOLOJİSİ BOZULUYOR

  Elif Coşkun sözlerine bugüne kadar ataması yapılmadığı için 42 öğretmenin intihar ettiğine de vurgu yaparak “Öğretmenlerin atamalarının 2017 Şubat ayında olacağının söylenmesi 400.000’i aşkın atama bekleyen öğretmenin umutsuz bir beklenti psikolojisine sürüklenmesine sebep olmaktadır”  ifadelerinde bulundu.13509557_10209174401052270_2037932862_o

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili mağduriyetleri gidermek için 2016 Ağustos ayında atama yapması gerektiğinin altını çizen Elif Coşkun, Eğitim Fakülteleri’ndeki kontenjan artışlarına dikkat edilmesi ve yığılma olmaması için Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) dikkatli davranması gerektiğini söyledi.

  Atanamayan öğretmenlerin ülkenin kanayan yarası olduğuna dikkat çeken Elif Coşkun, “Öğretmen adaylarının ve ailelerinin yıllarca tabi tutuldukları psikolojik işkenceye bir an önce son verilmelidir” dedi.

  Yapılan basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

  Etiketler: