İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Kentsel dönüşüm Gülverenlileri evsiz bıraktı

Kentsel dönüşüm Gülverenlileri evsiz bıraktı

  Antalya – Kepez’in Gülveren mahallesinde kentsel dönüşüm dramı yaşanıyor. Kepez Belediyesi’nce yıllardır süren çözümsüzlük sonucu gecekondu hak sahiplerine dayatılan 2016 yılı sözleşmesi gereği 2018 başında evleri boşaltılarak yıkılan Gülverenlileri gelecek endişesi sardı. CHP Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız, çaresiz kalan vatandaşların, yanlış politikaların kurbanı olduğunu ve konunun takipçisi olduğunu söyledi. Gülveren mahallesinde kentsel dönüşüm vaadiyle yıkılan 135 konutun inşaatı 9 aydır başlamadı. CHP’li Servet Yıldız bölgenin moloz yığınına dönüştüğünü belirtti.

  KEPEZ HALKI SOKAKTA KALDI
  Kepez Belediyesi tarafından Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinin kuzeyinde bulunan Gülveren Mahallesi’nde 65 dönümlük arazideki 135 konut üzerinde başlatılan kentsel dönüşüm projesi, yılan hikayesine döndü. 30 yıllık evleri yıkılan yüzlerce mahalle sakini, barınma kaygısı yaşamaya başladı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, yeni konut yapma vaadi ile evlerini yıktığını belirten Gülveren sakinleri, aradan 9 ay geçmesine rağmen inşaatın başlamadığı, ne zaman başlayacağının da belli olmadığından yakındılar.

  GÜLVERENLİLER MAĞDUR
  Mahallenin moloz yığını olduğunu ifade eden Gülverenliler, “Belediyenin bize verdiği 18 aylık kira yardımı 9 ay sonra bitecek. Ondan sonra ne olacağını bilemiyoruz. Bu gidişle yıllarca evimiz olmayacak. Bizler dar gelirli insanlarız. Nasıl yaşayacağımızı bilemiyoruz. Çok endişeliyiz”

  AKP BELEDİYESİ YÜZLERCE GECEKONDUYU YIKTI
  CHP İlçe Başkanı Yıldız, AKP’nin ranta dayalı, vatandaşı ve kenti düşünmeyen kentsel dönüşüm projelerinin bir örneğinin de Gülveren Mahallesi’nde yaşandığını söyledi. Kepez Belediye Başkanı Tütüncü’nün, arsalarının büyüklüğüne göre 2+1, 1+1 yeni konut verme vaadi ile yüzlerce gecekonduyu yıktığını belirten Yıldız, “AKP’li belediyecilik anlayışı önce çözümsüzlükle bezdirme, sonra şirin, çılgın proje vaatleriyle halkı ikna etmek. Ama işin aslı hep ticari mantıkla yandaşa iş çıkartma. Dertleri çözüm değil. Şimdi geldikleri durum ortada. Kriz de bu işin bahanesi oldu. Yapılan üç ihalede dosya bile alan çıkmadı. Çünkü 2016’da düzenlenen şartnamedeki yüzde 47 yüklenici payı bugünkü inşaat maliyetleriyle aynı değil. Hal böyle olunca da müteahhit bulunamıyor. Hali hazırda diğer kentsel dönüşüm projelerinde de birçok taşeronun iflas ettiğini ve inşaatların ilerleyemez hale geldiğini gözlemliyoruz” diye konuştu.

  AKP’nin HESAPSIZLIK FATURASINI HALK ÖDÜYOR
  Rant öncelikli kentsel dönüşüm projesinin faturasının Gülverenlilere kesildiğini söyleyen CHP’li Yıldız, “Mahalle şu anda moloz yığını oldu. Evleri yıkılanlar umutsuzluk içinde. AKP’li Tütüncü’nün hesapsızca yaptığı projenin faturasını ödemekle yüz yüzeler. CHP olarak, Tütüncü’nün inşaat sektöründeki krizi bile hesaplamadan yaptığı bu yanlış projenin mağdurlarının yanında olup, onların haklarını savunacağız. Kepez’in farklı mahallelerinde benzer faciaların yaşaması tehlikesi var. Tütüncü, Gülveren’i tamamlamak istiyorsa projeyi zaman geçirmeden mutlaka gözden geçirerek güncellemeli. Çağdaş şehirciliğe uygun, rant önceliği olmayan proje yapmalı” ifadelerini kullandı.

  Kaynak: Korsan Gazete