İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KESK Laiklik Mitingi iptalini protesto eden yürüyüşe soruşturma açılmasına tepkili

KESK Laiklik Mitingi iptalini protesto eden yürüyüşe soruşturma açılmasına tepkili

    Antalya Sokakları – KESK Antalya Şubeler Platformu, 29 Mayıs’ta gerçekleştirilmesi planlanan Laiklik mitinginin yasaklanması üzerine 28 Mayıs günü kararı protesto için gerçekleşen yürüyüş hakkında polisin pek çok kişiyi ifade vermeye çağırmasına tepki gösterdi. Eğitim-Sen’de yapılan basın toplantısında ‘Canlı bombalar eyleme geçmeden yakalayamayanlar, işlerini güçlerini bırakıp demokratik haklarını kullananları tek tek fotoğraflardan, videolardan tespit edip soruşturma açmaya çalışıyorlar’ denildi.

    Yasaklanan mitingin iptali üzerine gerçekleşen protesto eyleminin yasal dayanağı olduğu hatırlatılarak; “Anayasa maddesi çok açık. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna göre herkes önceden izin almaksızın, bu kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız, kanunların suç saymadığı şekilde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir’ ifadelerine yer verildi.

    KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Görevi ülkemizi yaşanabilir bir hale getirmek olanlar işi gücü bırakmış tek bir adamın ikbali için uğraşıyor. Ona muhalefet eden kim varsa baskı ve tutuklamalarla yıldırmaya çalışılıyor, ne olursa olsun bizler tek adam rejimine izin vermeyeceğiz. Laik yaşam, laik eğitim ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz.