İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » EMEK » KESK’ten vergilerdeki adaletsizliğe karşı eylem

KESK’ten vergilerdeki adaletsizliğe karşı eylem

  KESK Antalya Şubeler Platformu’nun çağrısıyla açıklanan resmi enflasyon rakamlarına, peş peşe gelen zamlara karşı eylem yapıldı.

  Antalya Sokakları- KESK Antalya Şubeler Platformu’nun çağrısıyla parti ve kitle örgütlerinin yanı sıra pek çok yurttaş, açıklanan resmi enflasyon rakamlarına ve peş peşe gelen zamlara karşı bir araya geldi.

  KESK Şubeler Platformu adına BES (Büro Emekçileri Sendikası) Antalya Şube Başkanı Devrim Mol’un yaptığı açıklamada, açıklanan verilerinin enflasyonu düşürmekle değil, kamu emekçilerinin, emeklilerin alacağı enflasyon farkını işçilerin toplu iş sözleşmesi artışlarını düşük tutmak için ”topyekün mücadele” edenlerin çabasının sonuç verdiğini ancak bu sonucun ülkede faizden ranttan beslenmeyip, alın teri ile yaşam mücadelesi veren halkı karşılamadığını dile getirdi.

  Yapılan açıklamada, açıklanan resmi enflasyon ile halkın yaşadığı gerçek enflasyon arasındaki uçurumun, ekonomik verilere takla attırarak kapatılmaya çalışıldığını, iğneden ipliğe tüm temel tüketim maddelerine, elektrik ve doğalgaza yapılan zamlara vurgu yapıldı.

  AZ KAZANANDAN AZ, ÇOK KAZANANDAN ÇOK VERGİ
  Toplam vergi gelirlerinin dörtte üçünün, ücret geliri ile yaşam mücadelesi veren kamu emekçilerine, işçilere, asgari ücretlilere ve tüketicilere yıkıldığını, holdinglerin, firmaların asgari ücretlinin ödediği vergilerden daha az vergi ödediğini ve Türkiye’deki vergi sisteminin adaletsiz olduğunu dile getirdi.

  Açıklama yaşanan vergi adaletsizliğinin giderilmesi ve kayıplarımızın karşılanması için:

  – Vergide adalet ilkesinin hayata geçirilmesi
  – Asgari ücretin tümüyle vergiden muaf olması
  – Kayıt dışı ekonomin kayıt altına alınması
  – Toplanan vergilerin savaşa, ranta değil kamu hizmetlerinde kullanılması
  – Elektrik, doğalgaz, su, toplu ulaşım gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamların geri alınması
  – Güvencesiz istihdam uygulamasına son verilmesi
  – Kariyer yok edip torpilin kapısını sonuna kadar açan mülakat, güvenlik araştırması-arşiv kaydına son verilmesi taleplerinin okunmasının ardından sonlandırıldı.